Sıcaklık stresi ve kurşun nitrat maruziyetinin bir model organizma olan Danio rerio (Zebra Balığı) üzerindeki sitotoksik etkilerininincelenmesi
Investigation of the cytotoxic effects of heat stress and lead nitrate exposure on a model organism, Danio rerio (Zebrafish).
- Tez No: 826540
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Endüstriyel gelişimin yan ürünü olarak ortaya ağır metaller çıkar. Bu ağır metaller sucul ve karasal ekosistemdeki organizmaları direkt ya da dolaylı şekilde tehdit ederler. Kimi zaman canlıların toplu ölmelerine sebep olmaktadırlar. kurşun, dünya çapında pekçok endüstriyel faaliyette kullanılmaktadır. Kurşun, çevre kirliliğiyle alakalı şekilde akla gelen ilk toksik metallerden biridir. Kurşun bileşikleri, suda yaşamakta olan organizmalarda metal toksisitesi gibi tehlikeli çevresel etkilere sebep olabilirler. Bu sebeple insanlar besin zinciri vasıtası ile kurşun bileşiklerine maruz kalabilirler. Kurşun gibi ağır metallerin sucul organizmalara olan çeşitli etkilerinin daha iyi irdelenmesi için bu elementin alımı, saklanması, birikimi ve atılması ile ilgili; biyolojik, kimyasal ve fizyolojik periyotların anlaşılması gerekmektedir. Endüstriyel gelişimin yanında küresel ısınmanın ve iklimsel değişikliğin neden olduğu sıcaklık artışı sucul yaşamı tehdit etmektedir. Sıcaklık değişimi ile birlikte sucul organizmalar sıcaklık stresine maruz kalmaktadır. Bu çalışmada, kurşun nitratın ve sıcaklık artışının sucul organizma olan zebra balığı üzerinde gösterdiği etkiler değerlendirilmiştir. Çalışmada; kontrol (20 °C), kurşun nitrat uygulanan grup (20 °C), kurşun nitrat uygulanan grup (25 °C), kurşun nitrat uygulanan grup (30 °C) ve kurşun nitrat uygulanan grup (35 °C) olmak üzere 5 grup oluşturulmuş olup, her grupta 16 hayvan vardır. 5 gün süren bu çalışmanın sonunda sitotoksik etkilerin belirlenebilmesi için oksidatif stres parametreleri (SOD, GR, CAT, GPx, GST enzim aktiviteleriyle MDA seviyeleri) ve asetilkolinesteraz aktivitesi spektrofotometrik yöntemlerle analiz edilmiştir. Bu çalışmada zebra balıklarının kurşuna maruz kalması ve sıcaklık artışı sonucunda MDA'da artışa, SOD, CAT, GPx, GST ve AChE enzim aktivitelerinde azalma izlenmiştir. Bu sonuçlar sebebiyle zebra balıklarının üzerindeki sıcaklık stresi ve kurşun nitratın etkilerinin oksidatif stresi yüksek oranda arttırdığı düşünülmektedir. 2022, 79 Sayfa ANAHTAR KELİMELER: Ağır Metaller, Kurşun Nitrat, Toksisite, Oksidatif Stres, Sıcaklık Stresi
Özet (Çeviri)
Heavy metals occur as a by-product of industrial development. These heavy metals directly or predominantly threaten organisms in aquatic and terrestrial ecosystems. Sometimes they cause death groups of living things. Lead is used for many industrial purposes around the world. Lead is one of the first toxic metals that comes to mind in relation to environmental pollution. Lead organisms can cause dangerous effects on aquatic organisms, such as metal effects. These children may be exposed to lead death by means of the food chain. In order to better examine the various properties of heavy metals such as lead to aquatic organisms, regarding the uptake, storage, preservation and disposal of this element; Biological, chemical and chemical periods must be stored. In addition to industrial development, the increase in temperature caused by global warming and climate change threatens aquatic life. With temperature change, aquatic organisms are exposed to heat stress. The effects of this lead, nitrate and temperature increase on the aquatic organism zebrafish were evaluated. In the study; 5 groups as control (20 °C), lead nitrate applied group (20 °C), lead nitrate applied group (25 °C), lead nitrate applied group (30 °C) and lead nitrate applied group (35 °C). There are 16 animals in each group. At the end of this development, which lasted for 5 days, oxidative stress parameters (SOD, GR, CAT, GPx, GST enzyme processes and MDA levels) and spectrophotometric regions of acetylcholinesterase components were analyzed in order to determine their cytotoxic effects. As a result of the exposure of these zebrafish to lead and the increase in temperature, a decrease was observed in the enzyme activities of diza, SOD, CAT, GPx, GST and AChE in MDA. As a result of these results, it was found that the heat stress on zebrafish and lead nitrate greatly increased oxidative stress from their returns. 2022, 79 Pages KEYWORDS -Heavy Metals, Lead Nitrate, Toxicity, Oxidative Stress, Heat Stress