Refrakter cevherlerden siyanür liçi ile altın ve gümüş kazanımında alkali ön işlemlerin uygulanması
Application of alkaline pretreatments for gold and silver recovery from refractory ores
- Tez No: 285384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada, Akoluk (Ordu) altın ve gümüş içeren antimonlu cevherin alkali ve alkali sülfür liçi bozundurulması ve sonrasında siyanür liçi ile altın ve gümüşün kazanılabilirliği araştırılmıştır. İlk aşama olarak, cevherin karakterizasyonu için detaylı mineralojik analizler (cevher mikroskobisi, SEM-EDS ve EPMA) ve tanımlayıcı liç testleri yapılmıştır. Daha sonra, siyanür liçinde altın ve gümüş kazanımı üzerine ince öğütmenin, kavurmanın ve kurşun nitratın etkisi araştırılmıştır. Bu ön çalışmalardan sonra, siyanür liç verimlerini arttırmak amacıyla antimonlu mineral yapılarını bozundurmak için Na2S+NaOH alkali sülfür ve NaOH, KOH ve kireç alkali bozundurma liç deneyleri yapılmıştır. Bu deneylerde reaktif konsantrasyonu, sıcaklık, tane boyutu ve liç süresi gibi parametrelerin antimon çözünmesine ve sonrasında siyanür liçinde altın ve gümüş kazanım verimleri üzerine etkileri araştırılmıştır.Cevherden doğrudan siyanür liçinde düşük altın (?%49 Au) ve gümüş (?%24 Ag) kazanım verimleri elde edilmiştir. Yapılan detaylı mineralojik incelemelere göre, cevherdeki sülfürlü minerallerle birlikte bulunan altın tanelerinin (
Özet (Çeviri)
In this study, the recovery of gold and silver from Akoluk (Ordu) antimony ore containing gold and silver during cyanidation following alkaline and alkaline sulfide pre-treatment was investigated. The study was initiated by detailed mineralogical analysis (ore microscopy, SEM-EDS and EPMA) and diagnostic leaching tests for characterization of the ore. This was followed by the investigation of the effects of ultrafine grinding, roasting and lead nitrate on gold and silver recovery during cyanidation. After these preliminary studies, in order to increase the efficiency of cyanide leaching, the decomposition of antimony minerals was performed by using Na2S+NaOH alkaline sulfide leaching, NaOH, KOH and lime alkaline leaching. In these experiments, the effects of parameters such as the concentration of reagent, temperature, particle size and leaching time on the efficiency of antimony dissolution were determined. Later, gold and silver recoveries during subsequent cyanidation were investigated.Low gold (?49% Au) and silver (?24% Ag) recoveries were obtained in direct cyanidation from ore. According to the detailed mineralogical investigations, it was showed that gold particles (