Evde sağlık hastalarının malnutrisyon durumlarının değerlendirilmesi ve sarkopeni ile ilişkisinin belirlenmesi
Evaluation of the malnutrition status ofhealth patients at home and determination oftheir relationship with sarcopenia
- Tez No: 826548
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK AKSOY, UZMAN CEYHUN YURTSEVER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Trabzon Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
GİRİŞ: Küresel ve yerel olarak gün geçtikçe yaşlı nüfusun artması ve insan ömrünün uzaması, evde sağlık hizmetlerinin değerini artırmaktadır. Evde sağlık hizmeti alan hastalarda malnütrisyon ve sarkopeni sık görülmekte ve yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Bu çalışmada evde sağlık hizmeti alan hastaların malnütrisyon durumlarının belirlenmesi ve sarkopeni riski ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. MATERYAL VE METOD: Bu gözlemsel tipte kesitsel çalışma, Mayıs-Ağustos 2022 tarihleri arasında, üçüncü basamak bir hastaneye bağlı evde sağlık hizmetleri biriminde yürütülmüştür. En az 6 aydır evde sağlık hizmeti alan 187 gönüllü hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcıların demografik özellikleri ve hastalık bilgileri kaydedilmiştir. Daha sonra malnütrisyon ve sarkopeni durumlarının belirlenmesi için sırasıyla Mini Nütrisyonel Değerlendirme Ölçeği (MNA) ve SARC-F ölçeği uygulanmıştır. BULGULAR: Hastaların 92'si (%49) malnütre iken 56'sı (%30) malnütrisyon riski altında idi. Katılımcıların 165'inin (%88,2) sarkopeni riski altında olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: Home health services are gaining importance with the increase in the elderly population in the world and in our country and with the prolonged life expectancy. Malnutrition and sarcopenia are common in patients receiving home health services and adversely affect their quality of life. In this study, it was aimed to determine the malnutrition status of patients receiving home health services and to examine its relationship with the risk of sarcopenia. MATERIAL AND METHODS: This observational type cross-sectional study was conducted in the home health services unit of a tertiary hospital between May and August 2022. 187 volunteer patients who received home health services for at least 6 months were included in the study. Demographic characteristics and disease information of the participants were recorded. Then, Mini Nutritional Assessment Scale (MNA) and SARC-F scale were applied to determine malnutrition and sarcopenia, respectively. RESULTS: While 92 (49%) of the patients were malnourished, 56 (30%) were at risk of malnutrition. It was determined that 165 (88.2%) of the participants were at risk of sarcopenia.