Antrenörlerin egzersiz danışmanlığı alan bireylere yönelik kullandıkları mobil destekli bilgi takip sisteminin geliştirilmesi
Development of a mobile supported information tracking system used by coaches for exercise consultancy
  1. Tez No: 826564
  2. Yazar: GAMZE KARAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP FİLİZ DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, antrenörlerin egzersiz danışmanlığı alan bireylere yönelik yapmış oldukları antrenman programlarının, kayıtlarının düzenli bir şekilde tutulduğu, antrenörlerin not defteri şeklinde ifade edebileceğimiz bir mobil uygulama geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma evrenini Türkiye'deki antrenörler örneklemini, Adana ilinde farklı spor salonlarında çalışan 40 antrenör kadın 14 (%35) yaş x̄=28,21± 5,83 yıl ve erkek 26 (%65) yaş x̄=29,11±6,08 yıl oluşturmaktadır. Uygulama geliştirme sürecinde Android Studio 4.0.1 programı kullanılmıştır. Android işletim sistemi kullanıcılarına yönelik olarak tasarlanmıştır. Bu çalışmada tasarım ve geliştirme araştırma yöntemi kullanılmıştır. Tasarım modeli olan ADDIE Modeli'nin Analiz, Tasarım, Geliştirme, Uygulama ve Değerlendirme basamakları baz alınarak geliştirilmiştir. Uygulamayı kullanan antrenörlere 'Mobil Uygulama Kullanılabilirlik Ölçeği', 'Mobil Uygulama Kullanma İsteklilik Ölçeği', 'Mobil Uygulama Kullanma Sadakati Ölçeği' uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıp dağılmadıklarını tespit etmek için Shapiro-Wilk testi uygulanmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken katılımcıların demografik özelliklerinde betimsel istatistikler kullanılmış yüzde, frekans ve ortalama değerleri alınmıştır. Antrenörlere uygulanan Mobil Uygulama Kullanılabilirlik, Mobil Uygulama Kullanma İsteklilik ve Mobil Uygulama Kullanma Sadakat ölçeklerine ait değişkenlerin değerlendirilmesinde Cronbach Alfa, Mann Whitney-U testi, Kruskal Wallis testi, Pearson korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to develop a mobile application, which can be expressed as a trainer's notebook, in which the training programs of the trainers for individuals who receive exercise counseling are kept regularly. The study population consisted of the sample of trainers in Turkey, 40 coaches working in different gyms in Adana, female 14 (35%) age x̄=28.21± 5.83 years and male 26 (65%) age x̄=29.11±6.08 make up the year. Android Studio 4.0.1 program was used in the application development process. It is designed for Android operating system users. In this study, the design and development research method was used. It has been developed based on the Analysis, Design, Development, Implementation and Evaluation steps of the ADDIE Model, which is a design model. The“Mobile Application Usability Scale”,“ Continued Intention to Use Scale”,“Mobile Application Usage Loyalty Scale”were applied to the coaches using the application. SPSS 22.0 package program was used in the analysis of the data. Shapiro-Wilk test was applied to determine whether the data were normally distributed. While evaluating the study data, descriptive statistics were used in the demographic characteristics of the participants, and percentage, frequency and average values were taken. Cronbach Alpha, Mann Whitney-U test, Kruskal Wallis test, Pearson correlation test were used to evaluate the variables of Mobile Application Usability, Mobile Application Usage Willingness and Mobile Application Usage Loyalty scales applied to trainers.