Dairesel ve kare açık halkalardan oluşan periyodik metal yapıların frekans seçici yüzey, metamateryal ve soğurucu uygulamaları
Frequency selective surface metamaterial and absorber applications from periodic metal structures comprised of circular and square open rings
  1. Tez No: 826577
  2. Yazar: ŞERİN ABDULLAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL DELİHACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektromanyetik Alanlar ve Mikrodalga Tekniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada dielektrik alttaş üzerine periyodik olarak yerleştirilen Dairesel Açık Halka (DAH) ve Kare Açık Halka (KAH) rezonatörlerinin Frekans Seçici Yüzey (FSY) ve Metamateryal (MM) özellikleri araştırılmıştır. Bilgisayar Benzetim Teknolojileri (CST) benzetim programı yardımıyla tasarlanan yapıların yansıma katsayısı, iletim katsayısı ve soğuruculuğun frekansa göre değişimlerinin grafikleri çizdirilmiştir. Dielektrik sabiti, manyetik geçirgenlik katsayısı ve kırılma indisinin her üçünün negatif oldukları frekans bölgelerinde, dairesel açık halka MM olarak kullanılabilir. Dielektrik sabiti negatif olduğundan dolayı KAH rezonatör ise sadece epsilon negatif MM olarak kullanılabilir. Rezonans frekanslarında hem DAH hem de KAH üzerinde indüklenen akım dağılımları resimlerle gösterilmiştir. Yansıma katsayılarının frekansa göre değişim grafiklerinden DAH ve KAH'ın mikrodalga ve anten uygulamalarında band durduran filtre olarak kullanılabileceği görülmüştür. Her iki yapının mükemmel soğurucu olarak kullanılabileceği frekans bandları olduğundan askeri, sağlık ve ticari amaçlı kullanılabilecekleri söylenebilir. Hesaplanan yüksek kalite faktöründen dolayı tasarlanan yapıların sensör amaçlı kullanılabilecekleri de önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Frequency Selective Surface (FSS) and Metamaterial (MM) properties of Circular Open Ring (COR) and Square Open Ring (SOR) resonators, placed peiodically on a dielectric substrate, were investigated. With the help of the Computer Simulation Technology (CST) simulation program the reflection coefficient, transmission coefficient and absorber graphs of the designed structures were drawn with respect to frequency. In frequency regions where the dielectric constant, magnetic permeability coefficient, and refractive index are all negative, the circular open ring can be used as MM. Square open loop resonator can only be used as an epsilon negative MM since dielectric constant is negative. The current distrubutions induced on COR and SOR at resonance frequencies were illustrated. From the graphs of variation of reflection coefficients according to frequency, it has been seen that COR and SOR can be used as a band stop filter in antenna and microwave applications. It can be said that they can be used for military, health and commercial purposes as there are frequency bands where both structures can be used as excellent absorbers. It is also suggested that the designed structures can be used for sensor purposes due to the high quality factor calculated.