The soils of mofet springs in the vicinity of Muszyna
Muszyna civarındaki mofet yaylarının toprakları
  1. Tez No: 826578
  2. Yazar: CHRISTIAN DAVE ROQUE ALONZO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DENGİZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ TOMASZ ZALESKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Mofettler, ana özelliklerinden biri gazla zenginleştirilmiş suyun çıkışı olan dağınık jeolojik yapılardır. Mofettlerle yer değiştiren karbondioksit, alt kabuktan veya üst mantodan çatlaklar veya tektonik faylar yoluyla yukarı doğru ve toprak örtüsü aracılığıyla yüzeye doğru hareket eder. İncelenen alanlar, Polonya'nın güneyindeki Küçük Polonya voyvodalığında, Nowy Sącz semtindeki Muszyna civarında yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı, 1) mofettleri çevreleyen toprakların fiziksel ve kimyasal özellikleri hakkında veri sağlamak 2) oluşumlarıyla ilişkili pedojenik süreçlerin yoğunluğu ve süresine ilişkin seçilmiş demir oksit formlarını ölçmekti. İncelenen profiller Gleyik topraklar olarak sınıflandırılmıştır. Bu topraklar, killerin veya siltli killerin tane boyutu ile karakterize edildi. Mofetta 2 dışındaki hemen hemen tüm topraklar, çoğu özellikte, yani % SOC, % N, EC ve değişebilir baz katyonlarında yukarıdan aşağıya doğru azalan değerler göstermiştir. Bu özellikler Mofetta 2'nin profilinde değişiklik gösteriyordu. Analiz edilen demir formları - amorf demir ve organik olarak bağlı demir - hiçbir korelasyon göstermedi. Feo ve Fep'in dikey dağılımları her toprak profili için farklıdır. Bu gleyik topraklar için Feo ve Fep içeriği toprak derinliği ile azalmıştır. Mofetta 3'ün Gox horizonu, Feo formlarının en yüksek değerlerini (13.41 g/kg), ancak Fep formlarının en düşük değerlerini (0.89 g/kg) gösterdi.
Özet (Çeviri)
Mofettes are diffuse geological structures, one of the main features of which is the outflow of gas-enriched water. Carbon dioxide displaced by mofettes moves upwards from the lower crust or upper mantle through fractures or tectonic faults and further to the surface through the soil cover. The studied sites are located in the vicinity of Muszyna, in the Nowy Sącz district, in the Lesser Poland voivodeship, southern Poland. The aim of the present study was 1) to provide data on physical and chemical properties of soils surrounding the mofettes 2) to quantify selected forms of iron oxides on the intensity and duration of pedogenic processes associated with their formation. The profiles studied were classified as Gleyic soils. These soils were characterized by the grain size of clays or silty clays. Almost all soils, with the exception of Mofetta 2, showed decreasing values from upper to lower horizons in most properties, i.e., %SOC, %N, EC and exchangeable base cations. These properties varied in the profile of Mofetta 2. The analyzed forms of iron - amorphous iron and organically bound iron - showed no correlation. The vertical distributions of Feo and Fep are different for each soil profile. For these gleyic soils, Feo and Fep content decreased with soil depth. The Gox horizon of Mofetta 3 showed the highest values of Feo forms (13.41 g/kg), but the lowest values of Fep forms (0.89 g/kg).