Peter Van Inwagen ve Harry G. Frankfurt'ta irade özgürlüğü ve ahlaki sorumluluk
Free will and moral responsibility in Peter Van Inwagen and Harry G. Frankfurt
  1. Tez No: 826595
  2. Yazar: SEVGİ ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı Peter van Inwagen'in ve Harry G. Frankfurt'un özgür irade ve ahlaki sorumluluk ile ilgili düşüncelerini çağdaş eylem felsefesi içinde incelemektir. Çağdaş eylem felsefesinde özgür irade ve ahlaki sorumluluk ilişkisi genellikle determinizm iddiası ile birlikte açıklanmaktadır. Eylemlerimizi özgür irademizle mi yaparız? Belli bir eylem için yaptığımızdan başka türlü yapabilir miyiz? Eylemlerimizden ahlaken sorumlu olmamız için özgür iradenin varlığı zorunlu mudur? Bu sorular etrafında çerçevelenen özgür irade, ahlaki sorumluluk ve determinizm ilişkisi, çeşitli tartışmaların ve yaklaşımların ortaya çıkmasına yol açmıştır. Bir bağdaşmazcı olan Inwagen bu tartışmalarda ahlaki sorumluluk için özgür iradenin varlığını zorunlu olarak kabul ederken bağdaşırcı Frankfurt ise ahlaki sorumluluk için özgür iradenin varlığının zorunlu olmadığını ve determinist bir dünyada ahlaki sorumluluktan kaçamayacağımızı düşünür. Bu çalışmadaki iddiamıza göre Inwagen'in özgür irade ve determinizmin bağdaşmaz olduğu iddiasının akla yatkınken ahlaki sorumlulukla ilgili iddiaları yetersiz ve eksiktir. Diğer yandan Frankfurt'un ise determinizmin hem özgür irade hem de ahlaki sorumluluk ile bağdaşır olduğu iddiasını kabul etmek imkânsızdır. Ancak onun ahlaki sorumlulukla ilgili düşünceleri akla yatkın ve makuldur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine Peter van Inwagen's and Harry G. Frankfurt's ideas with free will and moral responsibility within the framework of contemporary philosophy of action. In contemporary philosophy of action, the relationship between free will and moral responsibility is offen explained together with determinism thesis. Do we do our actions with our own free will? Can we do otherwise than what we do? Is the existence of free will necessary for us to be moral responsibility for our actions? The relationship between free will, moral responsibility and determinism framed around these questions has led to the emergence of various discussions and approaches. While the incompatibilist Inwagen thinks the existence of free will as necessary for moral responsibility, the compatibilist Frankfurt thinks that the existence of free will is not necessary for moral responsibility and that we cannot escape from moral responsibility in a deterministic world. According to our claim in this study is that Inwagen's idea that free will and determinism are incompatible, is plausible. But his ideas about moral responsibility are insufficent and incomplete. We can't accept Frankfurt's claim that determinism is compatible with both free will and moral responsibility. But his ideas about moral responsibility are plausible and reasonable.