Thermal radiation from modulated metal surfaces
Modüle metal yüzeylerden termal radyasyon
- Tez No: 826655
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET İNÖNÜ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tezde, PDMS üzerinde çeşitli periyodik veya yarı periyodik oluklu grafen ve metal filmler imal etmek için teknikler geliştirdik. Filmlerin periyodu, mekanik olarak indüklenen gerilme ile tekrar tekrar modüle edilebilir. Kızılötesi aralıktaki yüzeylerin yayılımını ve mekanik zorlamanın yayma kontrol mekanizmaları geliştirmeye yönelik etkisini analiz ettik. Bu tür yüzeylerin, dalgalanma periyodikliği ile ilgili dalga boylarında emisyonda artış veya azalma oluşturması beklenir. Modüle edilebilir ince filmler oluşturmak için birden fazla yaklaşım uyguladık. Kontrol edilebilir kalınlığa sahip bir yumuşak floropolimer (CFx) tabakası, CHF3 plazma gazı ile PDMS üzerinde biriktirildi. Oluk adım boyutu, PDMS substratının gerilme gerilimi ve RIE süresi değiştirilerek kontrol edildi. Bununla birlikte, grafen, tam yüzey kaplamasıyla CFx üzerinde transfer olmadı. PDMS üzerinde tekdüze bir 3B grafen modülasyonu, litografi ve yönlü ıslak aşındırma ile üretilen kalıp yoluyla elde edildi. Çok katmanlı grafen filmler, kimyasal buhar biriktirme kullanılarak desenli bir nikel film üzerinde sentezlendi ve grafenin yapısal bütünlüğü korunurken PDMS'ye aktarıldı. Sonuç olarak, dalga boyu, oryantasyon ve uzamsal konum gibi kontrollü periyodikliğe sahip PDMS üzerinde çatlaksız tek tip çok katmanlı bir grafen elde edilmiştir. SiO2 biriken Ni şeritleri, çeşitli periyodiklik ve en-boy oranıyla, IR emisyonunda modülasyon gösterdi. Başka bir teknik kullanılarak, farklı periyodikliğe sahip PDMS'nin üstünde kendiliğinden oluklu Ni ince filmler de sentezlendi. Bu desenli metal yüzeyler, filmlerin oluklanma periyodu ile ilişkili olarak IR dalga boylarında ayarlanabilir emisyon sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis we developed techniques to fabricate various periodically or quasi periodically corrugated graphene and metal films on PDMS. Period of the films could be repetitively modulated by mechanically induced strain. We analyzed the emissivity of the surfaces in infrared range and the effect of mechanical strain towards developing emissivity control mechanisms. Such surfaces are expected to create enhancement or diminution in the emissivity at wavelengths related to the corrugation periodicity. We applied multiple approaches to create modulable thin films. A soft fluoropolymer (CFx) skin layer with controllable thickness was deposited on PDMS by CHF3 plasma gas. Pitch sizes were controlled by varying the tensile strain of the PDMS substrate and RIE treatment time. However, graphene did not transfer on CFx with full surface coverage. A uniform 3D modulation of graphene on PDMS was achieved via mold fabricated by lithography and directional wet etching. Multilayer graphene films were synthesized on a patterned nickel film using chemical vapor deposition and transferred on to PDMS while maintaining the structural integrity of graphene. Consequently, a crack-free uniform multilayer graphene on PDMS with controlled periodicity such as the wavelength, orientation, and spatial location has been achieved. Ni stripes on SiO2 deposited lift off with various periodicity and aspect ratio showed modulation in IR emissivity. Using another technique spontaneously corrugated Ni thin film on top of PDMS with different periodicity were also synthesized. These patterned metal surfaces exhibited tunable emissivity in the IR wavelengths correlated with the corrugation periodicity of the films.