Seismic behaviour of steel pipelines subjected to fault rupture
Fay kırılması altında çelik boru hatlarının sismik davranışları
- Tez No: 826679
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Petrol ve gaz taşımasında kullanılan çelik boru hatları, tektonik fay kırılmalarından dolayı oluşan kalıcı zemin deplasmanlarına karşı dayanıksızdır. Baskın kırılma mekanizması, fayın tipine bağlıdır. Fayı kesen boru hatları belirgin bir şekilde sıkıştırılıp eğilebilir ve bunun sonucunda da boru hattı yerel burkulmaya, genel burkulmaya veya çekme kaynaklı kaynak kırılmasına uğrayarak hasar görebilir. En kritik kırılma mekanizması; fay kesişim geometrisi, boru hattının çap-kalınlık (D/t) oranı, boru hattında kullanılan çeliğin cinsi, derinlik ve dolgu zeminin özellikleri gibi parametreler tarafından belirlenecektir. Bu tez kapsamında, öncelikle Türkiyenin Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu Fayları için Monte Carlo tabanlı stokastik simülasyonlar kullanılarak olasılıksal kalıcı fay yer değiştirme tehlikesi değerlendirilmiştir. Hesaplanan tehlike daha sonra Türkiye Boru Hattı Sistemleri ve Sıvı Depolama Tankları Deprem Yönetmeliği tarafından belirlenen kriterlere göre sürekli çelik boru hatları için kırılma olasılığındaki ve baskın kırılma modundaki değişimi kapsamlı bir parametrik çalışma çerçevesinde araştırmakta kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Oil and gas buried steel pipelines are vulnerable to permanent ground displacements, such as those resulting from tectonic fault rupture. The dominant failure mechanism is strongly dependent on the type of faulting. The fault crossing pipeline can be significantly compressed, bent and it may fail due to local buckling, upheaval buckling or tensile weld fracture as a result. The most critical of these failure modes will be determined by a set of parameters such as: fault crossing geometry, diameter to thickness ratio (D/t) of the pipeline, pipeline steel grade, burial depth and backfill soil properties. Within the scope of this thesis, firstly the probabilistic permanent fault displacement hazard by using Monte Carlo-based stochastic simulations are assessed for the North Anatolian and East Anatolian Faults of Turkey. The computed hazard is then used to carry out an extensive parametric study to investigate change of failure probability and predominant failure mode of continuous steel pipelines according to criteria set by the Turkish Pipeline Systems and Liquid Storage Tanks Earthquake Regulation.