Geçmişten günümüze astım hastalığı ve tedavi yöntemleri
Asthma disease and its treatment methods from past to present
- Tez No: 826680
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Astım, çocukluk çağının en yaygın kronik hastalığı olup, 20. yüzyılın sonlarında salgın boyutlarına ulaşmıştır. Dünya Sağlık Örgütü dünyada 100-150 milyon kişinin astım hastası olduğunu, bu sayının giderek arttığını ve astım nedeniyle yılda 180 bin kişinin öldüğünü bildirmektedir. Bu veriler astımı dünyada en sık karşılaşılan kronik hastalıklardan biri yapmaktadır. Astımın artan yaygınlığı aynı zamanda diğer kronik bulaşıcı olmayan otoimmün hastalıkların gelişimi için artmış bir nüfus riski olduğunun bir göstergesi olabilir. Astımın nedeni tam olarak bilinememektedir. Günümüzde astıma neden olan karmaşık etmenlerin giderek daha iyi anlaşılması ve hastalığın temelinde yatan inflamasyonun azaltılmasını amaçlayan tedavilerin geliştirilmesine rağmen astımdan ölümlerin oranında artış olmaktadır. Astımda ölümlerin % 82'si kontrol edilebilen faktörler nedeni ile gerçekleşmektedir. Bu nedenle astım hastalarının bu faktörleri bilmeleri ve yaşam tarzlarını değiştirmeleri önemlidir. Son 2 yıl da astım gelişimi ve astım ataklarının potansiyel mekanizmalarını belirleme konusunda büyük ilerlemeler kaydetmiştir. Bu yeni anlayışlar, potansiyel terapötik müdahale için heyecan verici yeni yaklaşımların belirlenmesine ve geliştirilmesine yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
Asthma is the most common chronic disease of childhood, reaching epidemic proportions in the late 20th century. The World Health Organization reports that 100-150 million people in the world suffer from asthma, this number is increasing gradually and 180,000 people die annually due to asthma. These data make asthma one of the most common chronic diseases in the world. The increasing prevalence of asthma may also be an indication of an increased population risk for the development of other chronic noncommunicable autoimmune diseases. The cause of asthma is not known exactly. Despite the increasing understanding of the complex factors that cause asthma and the development of treatments aimed at reducing the inflammation underlying the disease, the rate of deaths from asthma is increasing. 82% of deaths in asthma occur due to controllable factors . Therefore, it is important for asthma patients to know these factors and change their lifestyles. In the last 2 years, great progress has been made in identifying the potential mechanisms of asthma development and asthma attacks. These new insights have led to the identification and development of exciting new approaches for potential therapeutic intervention.