System-level integration and packaging of nanosensor embedded microfluidics with electrical readout
Nanosensör gömülü mikroakışkanların elektriksel okuma ile sistem düzeyinde entegrasyonu ve paketlenmesi
  1. Tez No: 826681
  2. Yazar: OĞUZ MUSTAFA ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KAYA YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Yenilikçi biyosensör teknolojilerinin geliştirilmesi, elektronik ve mikroakışkan bileşenlerin sorunsuz bir şekilde entegre edilmesini gerektirmektedir. Araştırmacılar genellikle kendilerini parametre optimizasyonu arayışında önemli çaba ve mali kaynaklar harcarken bulurken, bir yandan da karmaşık sistem tasarımlarıyla ilgili zorluklarla karşılaşmaktadır. Ne yazık ki, bu alandaki literatür genellikle kapsamlı metodolojik açıklama eksikliğinden muzdariptir. Bu tezde, çipin algılama bölgesini kullanışlı hale getiren yardımcı özelliklerin tasarlanmasına odaklanılmaktadır. Özellikle, 100 um'lik bir hassas bölgeye elektriksel okuma bağlantılarının tasarımı ve imalatı ve bunun mikroakışkan bir analitin yüklenmesi ile, mikroakışkan çalışmalarında en yaygın kullanılan malzemeler olan PDMS ve SU-8 kullanılarak incelenmiştir. Her bir parametre, genel tasarımın hassasiyetini artırmak için mikroakışkan kanal boyutları, geometrileri ve bağlantı şemaları dikkate alınarak kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Elde edilen katalog, özellikle kanser teşhisi alanında olmak üzere, çip-üzerinde-laboratuvar-cihazlarında hasta başında test uygulamalarında geliştirmek için genel bir araç olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The development of innovative biosensor technologies necessitates the smooth integration of electronic and microfluidic components. Researchers often find themselves expending significant effort and financial resources in the pursuit of parameter optimization, all the while experiencing challenges with complex system designs. Unfortunately, literature in this domain often suffers from a lack of comprehensive methodological elucidation. In the present thesis, the focus is on designing the auxiliary features that make chip's sensing region useful. In particular, the design and fabrication of electrical readout connections to a sensitive region comprising parallel arrangement of 100 µm long nanoscale sensing elements and its interfacing to a microfluidic analyte are studied by utilization of the most commonly used materials of microfluidics studies, namely PDMS and SU-8. Each parameter is thoroughly investigated by considering the microfluidic channel dimensions, geometries, and connection schemes to enhance the overall design's precision. The outcome catalogue can be utilized as a generic tool for developing lab-on-a-chip devices for point-of-care applications, particularly in the field of disease diagnostics.