Optical design of a fiber-fed ifu spectrograph for the DAG telescope
DAG teleskobu için fiber beslemeli ıfu tayfölçerinin optik tasarımı
  1. Tez No: 826684
  2. Yazar: TARIK SİPAHİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN KAAN YERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, yüksek optik geçirgenliği sağlarken orta spektral çözünürlük aralığında (R>1000) bir tayfölçerin optik tasarımını sunmaktır. Çalışma, görüntüleme ve spektroskopiyi birleştiren ve iki boyutlu içeriğin tayfinı üreten bir Integral Alan Biriminin (IFU) kullanımını araştırmaktadır. IFU tasarımı için, akla gelebilecek en geniş içeriğin mekansal kapsamını mümkün kılarken en iyi doldurma verimliliğini gösteren 61 fiberin takip ettiği altıgen olarak paketlenmiş mikromercek dizileri kullanılır. Yüksek kırınım verimliliğini ve spektral kapsama genişliğinin mümkün olan en geniş FWHM'sini elde etmek üzere tasarlanmış bir kod geliştirilmiştir. Böylece VPH grating tasarımının en uygun parametreleri belirlenmiştir. Kod ayrıca tayfölçerin optik elemanlarının parametrelerinin hesaplamasını da içerir ve sonuçlar OpticStudio/ZEMAX yazılımı üzerinde doğrulanır. Önerilen tasarım, görünür ve yakın kızılötesi spektral bölgeleri kapsayan üç VPH (Volume-Phase Holograph Grating) tabanlı spektral koldan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to provide an optical design of a spectrograph in the intermediate spectral resolution range (R>1000) while ensuring a high optical throughput. The study explores the use of an integral field unit (IFU) that combines imaging and spectroscopy and generates the spectrum of two-dimensional content. For the IFU design, hexagonally packed microlens arrays are used which are followed by 61 fibers showing the best filling efficiency while enabling a spatial coverage of the broadest conceivable content. A code was developed to run Rigorous Coupled-Wave Analysis (RCWA) calculations to determine the optimum parameters of the volume-phase holographic grating that achieves high diffraction efficiency with the widest possible FWHM of spectral coverage. The code includes the calculation for the basic parameters of the spectrograph's optical elements and the results are verified over OpticStudio/ZEMAX software.The proposed design is finalized with three Volume-Phase Holograph Grating (VPH) based spectral arms covering the visible and near-infrared spectral regions.