Boşluklu yığma duvarların elastik-plastik analizi
Elastic-plastic analysis of masonry walls with openings
  1. Tez No: 826702
  2. Yazar: METİN KARSLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE DORAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, boşluklu donatısız yığma duvarların düzlem içi davranışı ve yatay yer değiştirme kabiliyeti deneysel, sayısal ve analitik olarak incelenmiştir. Boşluklu yığma duvarlarda çerçeve oranının, boşluk oranının, boşluk geometrisinin ve eksenel yük seviyesinin yatay yük-yer değiştirme kabiliyetine olan etkisini parametrik olarak irdeleyebilmek için, uygun ve pratik bir sayısal/bünyesel modelleme tekniği belirlemek üzere çalışmalar yapılmıştır. Düzlem içi yükler etkisinde donatısız yığma duvarların üç boyutlu doğrusal olmayan sonlu elemanlar analizleri ABAQUS yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Kullanılan modelleme tekniklerinin doğruluğu, doktora tez çalışması kapsamında yapılan deneysel çalışmanın sonuçlarıyla kalibre edilmiştir. Farklı modelleme yaklaşımlarının kullanıldığı analizler sonucunda elde edilen yatay yük-yer değiştirme eğrileri ve göçme mekanizmaları deneysel sonuçlar ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Sayısal modelin kalibrasyonu sağlandıktan sonra boşluk oranının, boşluk geometrisinin ve eksenel yük seviyesinin yatay yük-yer değiştirme kabiliyetine olan etkisi parametrik olarak incelenmiş ve elde edilen veriler doğrultusunda donatısız boşluklu yığma duvarların tepe yer değiştirme oranını (kayma açısı) tahmin eden bir bağıntı önerilmiştir. Önerilen bağıntı ile elde edilen sonuçlar mevcut yönetmeliklerdeki ve araştırmacıların geliştirmiş olduğu bağıntıların sonuçları ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the in-plane behavior and displacement capacity of the unreinforced masonry walls with opening were investigated experimentally, numerically and analytically. In order to parametrically examine the effect of aspect ratio, opening ratio, geometric shape of the opening and axial load ratio on the horizontal load-displacement capability in masonry walls with opening, studies have been carried out to determine an appropriate and practical numerical/constitutive modeling technique. Three dimensional nonlinear finite element analysis of unreinforced masonry walls under in-plane loads was performed using ABAQUS software. The accuracy of the modeling techniques used in this study is validated with the experimental results obtained within the scope of this thesis. The horizontal load-displacement curves and failure mechanisms obtained from the analysis using different modeling approaches are compared with the experimental results. After the calibration of the numerical model, opening ratio, geometric shape of the opening and axial load ratio effects on the horizontal displacement capacity was examined parametrically. In line with the obtained data, an empirical equation is proposed to predict the drift ratio of the unreinforced masonry walls with opening. The results obtained from the proposed equation were compared with the results of the equations in the existing codes and the equations developed by the other researchers.