İndüksiyonla sinterlenmiş 316l paslanmaz çelik malzemelerin mekanik karekterizasyonu
Mechanical characterization of induction sintered 316l stainless steel materials
  1. Tez No: 826703
  2. Yazar: MUSTAFA YASHAR JUMAAH SHWRBA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ KURGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada; indüksiyonla sinterlenmiş AISI 316L paslanmaz çelik numunelerin mekanik karakterizasyonunu detaylı olarak ele alınmıştır. Sinterleme işlemi 1100℃ ve 1200℃ sıcaklıklarda uygulanmıştır. Sinterlenmiş numuneler % bağıl yoğunluk oranı, % gözeneklilik oranı, darbe dayanımı, aşınma testi ve mikro yapı özeliklerine etkisi incelenmiştir. Elde edilen yoğunluk ve gözeneklilik Sonuçları, sinterleme sıcaklığının yoğunluk ve gözeneklilik üzerinde önemli bir etkisi olduğunu göstermiştir. 1200℃'de sinterlenmiş numunelerin yoğunluğunun daha yüksek olduğu, gözenekliliğin ise daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Bu, yüksek sıcaklığın sinterleme sürecini daha etkin hale getirdiğini ve böylece daha yoğun bir yapı oluşturduğunu göstermektedir. Darbe testi sonuçları, sinterleme sıcaklığı arttıkça darbe direncinin azaldığını, ancak 1100°C'de sinterlenmiş numunenin kırılma enerjisinin daha yüksek olduğunu göstermiştir. Darbe deneylerinin SEM görüntüleri incelendiğinde, 1100°C'de sinterlenen numuneler sünek kırılma gösterirken, 1200°C'de sinterlenen numunelerin bölgesel gevrek kırılma gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca, aşınma testleri sonucunda, 1100°C'de sinterlenmiş numunede daha fazla kütle kaybı yaşanmıştır SEM görüntüleri incelendiği zaman daha fazla pullanma meydana gelmiştir. 1200°C'de sinterlenmiş numunede ise daha az kütle kaybı yaşanmış, SEM görüntüleri incelendiğide daha az pullanma meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the mechanical characterization of AISI 316L stainless steel samples sintered by induction is thoroughly discussed. The sintering process was implemented at 1100℃ and 1200℃. The effects on the relative density ratio, porosity percentage, impact strength, wear test, and microstructural properties of the sintered samples were examined. The obtained density and porosity results showed that the sintering temperature has a significant impact on density and porosity. It was determined that the density of the samples sintered at 1200℃ was higher, and the porosity was lower. This indicates that a higher temperature makes the sintering process more effective, thus creating a denser structure. The impact test results showed that as the sintering temperature increased, the impact resistance decreased. However, the fracture energy of the sample sintered at 1100°C was higher. When the SEM images of the impact tests were analyzed, it was found that the samples sintered at 1100°C showed ductile fracture, while those sintered at 1200°C displayed regional brittle fracture. Furthermore, from the wear tests, it was found that the sample sintered at 1100°C experienced more mass loss and more spalling was observed when SEM images were analyzed. On the other hand, the sample sintered at 1200°C experienced less mass loss and less spalling was observed in the SEM images.