Cyprınus Carpio'da kurşunun üreme fizyolojisine etkileri
Effects of lead on reproductive physiology in Cyprinus carpio
  1. Tez No: 826727
  2. Yazar: CENGİZ KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN AY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Su Ürünleri, Physiology, Histology and Embryology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çalışmada, ağır metallerden kurşunun 0.13 ve 0.26 ppm derişimlerinin 7, 14 ve 21 gün sürelerince etkisine bırakılan erkek ve dişi Cyprinus carpio'larda, serum 17β-Estradiol (E2), 11-ketotestosteron (11-KT), 17,20β-dihydroxy-4-pregnen-3-one (17,20βP) seviyeleri tespit edilmiştir. Buna ek olarak gonad ve karaciğer dokuları örneklenerek hepatosomatik ve gonadosomatik indeks değerleri ölçülmüş, aynı dokularda histopatolojik değişimler incelenmiştir. Erkek ve dişi C. carpio'larda serum E2, 11-KT ve 17,20βP seviyeleri kontrol grubuna göre değişim göstermiş fakat bu değişimlerin anlamlı olmadığı belirlenmiştir. GSI değerleri dişi ve erkek bireylerde kontrol grubuna göre anlamlı bir değişim göstermemiş, HSI değerleri ise sadece dişi bireylerde 7. ve 21. günlerde kurşun etkisine bağlı olarak azalmıştır. Histopatolojik incelemede, karaciğer dokusunda yaygın olmasada safra kanalları ve sinuzoidlerde dilatasyon, merkezi vena konjesyonları, lenfosit infiltrasyonu ve pigment birikimlerinin varlığı saptanmıştır. Testis dokusunda düşük yoğunluklarda fibrozis tespit edilmiş, ovaryum dokusunda ise kontrol grubu ile karşılaştırıldığına belirgin bir patolojiye rastlanılmamıştır. Sonuç olarak kurşunun belirlenen derişimlerinin incelenen etkide kalma sürelerinde C. carpio'da endokrin bozucu (EB) özellik göstermediği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Cyprinus carpio of both sexes were exposed to two concentrations of (0.13 and 0.26 ppm) heavy metal lead for a period of 7, 14 and 21 days and effects on the levels of plasma sex steroids (17β-Estradiol (E2), 11-ketotestosteron (11-KT), 17,20β-dihydroxy-4-pregnen-3-one (17,20βP)) were examined. Additionally, hepatosomatic and gonadosomatic index were calculated by taking samples from liver and gonad tissues of fish with also histopatologic analysis. No significant changes were observed on serum E2, 11-KT ve 17,20βP levels in both male and females groups. GSI were also showed no significant alterations compared with control, however, HSI were decreased at 7. and 21. days in female groups. Dilatations of sinusoids and bile ducts, congesions of central veins, lenfosit infiltration and pigmentation were narrowly determined in histapatologic examination of livers. In testis, fibrosis with rare density were found and in ovaries no significant pathologies were determined compared with control. The studys concludes that, the selected concentrations of lead at the analyzed exposure periods, showed no endocrine disrupting effects in C. carpio