Cyprinus carpio'da bakırın karaciğer ve solungaç dokularında birikimi ve metal bağlayıcı protein sentezine etkisi
Accumulation of copper in the liver and gill tissues of Cyprinus carpio and its effect on the metal bunding protein synthesis
  1. Tez No: 151440
  2. Yazar: ÖZGÜR FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİT KARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ CYPRİNUS ÇARPIMDA BAKIRIN KARACİĞER VE SOLUNGAÇ DOKULARINDA BİRİKİMİ VE METAL BAĞLAYICI PROTEİN SENTEZİNE ETKİSİ Özgür FIRAT ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BİYOLOJİ ANABİLİM DALI Danışman: Prof. Dr. Ferit KARGIN Yıl:2004., Sayfa :59 Jüri: Prof. Dr. Ferit KARGIN : Prof. Dr. Seyhan TÜKEL : Yrd. Doç. Dr. Hatice K. GÜVENMEZ Bu araştırmada 0.1 ve 1.0 ppm derişimlerinde Cu içeren ortama 10 ve 20 günlük sürelerle bırakılan Cyprinus carpiö'mm. karaciğer ve solungaçlarında bakırın birikimi ve metal bağlayıcı protein düzeylerine etkisi incelenmiştir. Denenen tüm koşullarda organlardaki bakır birikimi süreye ve ortam derişimine bağlı olarak artmıştır. En yüksek bakır birikimi karaciğerde bulunmuş, bunu solungaç dokusu izlemiştir. C. carpiö>ram karaciğer ve solungaç proteinleri SDS-poliakrilamid jel elektroforez yöntemiyle saptanmıştır. Çalışılan tüm konsantrasyonlarda, karaciğerde 40-54 kDa arasında orta molekül ağırlıkta (OMAP) 5 band, 66-170 kDa arasında yüksek molekül ağırlıklı (YMAP) 6 band olmak üzere toplam 11 protein bandı, solungaçlarda ise 64-101 kDa arasında YMAP'den 4 band ve 25-48 kDa arasmda OMAP'den 5 band olmak üzere toplam 9 protein bandı saptanmıştır. Deney gruplarının tümünde karaciğerde saptanan 11 protein bandının densitometredeki ölçümlerin de 170, 136, 113 ve 88 kDa olan YMAP bantlarında ve 40 kDa OMAP bandının protein yoğunluğu kontrol balıklarıyla karşılaştırıldığında önemli derecede artmıştır. Solungaçlarda ise 90 ve 72 kDa olan YMAP bandlannda ve 30, 26 ve 25 kDa olan OMAP bantlarının protein yoğunluklanmn önemli oranda arttığı belirlenmiştir. Hem karaciğer hem de solungaçlarda protein bantlanndaki yoğunluk artışı derişim ve süre açısından bir ayrım göstermemiştir. Anahtar Kelimeler :Bakır, Balık, Birikim, Metal Bağlayıcı Protein, Cyprinus carpio
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS ACCUMULATION OF COPPER IN THE LIVER AND GILL TISSUES OF CYPMNUS CARPIO AND ITS EFFECT ON THE METAL BINDING PROTEIN SYNTHESIS Özgür FIRAT DEPARTMENT OF BIOLOGY INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCDINCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor: Prof. Dr. Ferit KARGIN Year: 2004, Pages:59 Jury: Prof. Dr. Ferit KARGIN : Prof. Dr. Seyhan TÜKEL : Assist. Prof. Dr. Hatice K. GÜVENMEZ In this study, metal binding protein synthesis and accumulation of copper in the liver and gill tissues of Cyprinus carpio were investigated over 10 and 20 days period at concentrations of 0. 1 and 1.0 ppm Cu in the medium. In all experimental conditions, tissue accumulation of copper increased with increasing concentrations of copper in the medium and exposure period. The highest accumulation occured in the liver followed by the gill. Liver and gill proteins of C. carpio were determined by SDS- polyacrylamide gel electrophoresis. In all concentrations tested, electrophoretic pattern of the liver and gill proteins consist of 1 1 and 9 bands, respectively. The 1 1 bands for liver are between 40 - 54 kDa medium molecular weights proteins (MMWP) for 5 bands and between 66 - 170 kDa high moleculer weight proteins (HMWP) for 6 bands. The result for gill (9 bands) are as follows: between 64 - 101 kDa HMWP for 4 bands and between 25 - 48 kDa MMWP for 5 bands. In all of the experimental groups, in densitometric measurements of 1 1 protein bands of liver, protein density of 170, 136, 113 and 88 kDa HMWP bands and 40 kDa MMWP band significantly increased when compared with the control groups. Similarly, gill protein density of 90 and 72 kDa HMWP bands and 30, 26 and 25 kDa MMWP bands a significant increase were determined. The increased density of protein bands of both gill and liver do not dependent upon exposure dose and time. Key Words :Copper, Fish, Accumulation, Metal Binding Proteins, Cyprinus carpio n