Methodology of identifying super-cycles in silver prices
Gümüş fiyatlarında süper döngüleri belirleme yöntemi
- Tez No: 826739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN VARDAR ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ağırlıklı olarak sanayide kullanılan gümüş, son yıllarda bir yatırım aracı olarak da ilgi görmeye başlamıştır. Ekonomik genişleme ve artan endüstriyel faaliyet dönemlerinde, gümüş talebinin artma eğilimi vardır ve bu da fiyatların yükselmesine neden olabilir. Aksine, ekonomik gerilemeler veya finansal krizler endüstriyel gümüş talebini sınırlayabilir ve fiyatların düşmesine neden olabilir. Bu tez, potansiyel yukarı yönlü kazançlar ve aşağı yönlü kayıpları ve süper döngünün tamamlanması için gerekli süreyi hesaplamak hakkında önemli bilgiler sağlamayı amaçlamaktadır. Bunun için gümüş fiyatlarındaki olası en yüksek artış ve ayrıca olası en yüksek düşüş tahmin edilir ve süper döngünün süresi incelenir. Mümkün olan en yüksek artış, finansta mümkün olan en yüksek kazanç anlamına gelir. Buna karşılık, mümkün olan en yüksek düşüş ise en yüksek zarar anlamındadır. Bu çalışmada, 2005 ve 2023 yıllarını kapsayan gümüş fiyatındaki olası en yüksek artışın ve en yüksek düşüşün olduğu veri noktasını belirlemek için fiyat serilerindeki hem yukarı hem de aşağı hareketlerden oluşan süper döngüler kavramı kullanıldı. Hodrick Prescott ekonomik filtreleme yaklaşımı ile trend bileşenleri hariç tutuldu ve verileri yumuşatıldı. Gümüş fiyatlarını simüle etmek için kesirli Brownian hareket modeli kullanıldı. Kesirli Brownian hareketi, uzun vadeli bağımlı davranışı tasvir etme yeteneği nedeniyle gerçekçi olduğu için seçilmiştir. Bu çalışmanın sonunda, gümüş datasının süper döngünün beklenen süresini gösteren simülasyon sonuçları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Silver is mainly used in industry and it also has started to attract attention as an investment tool in recent years. In periods of economic expansion and increased industrial activity, there is a tendency for the demand for silver to rise, which might push prices higher. Contrarily, economic downturns or financial crises may limit industrial demand for silver and cause prices to decline. This thesis aims to provide important insights into the potential upward gains and downward losses and the time required for the super-cycle to end. To do that the highest possible increase and also the highest possible drop in silver prices are estimated, and the duration of the cycle is examined. The highest possible increase means the highest possible gain in finance. Conversely, the highest possbile drop means the highest possible loss. The study used the concept of super-cycles, that consist of both upward and downward movements in the price series, to pinpoint the data point with the maximum gain or maximum loss in the silver price covering the year 2005 and 2023. These super-cycles were extracted using the Hodrick Prescott economic filtering approach by excluding the trend components and smoothing the data. Fractional Brownian motion model is used to simulate silver prices. The fBm is selected because it is considered realistic due to its ability to portray long-term dependent behavior. In the end of this study, simulation results which indicate the expected duration of the super-cycle are presented.