Çiftçilerin ürün yetiştiricilik tercihine etki eden faktörler: Ankara ili araştırması
The factor efecting farmers' crop cultivation preferences research on Ankara province
- Tez No: 826746
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLÇUBUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Politikası ve Yayım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Kaliteli ve Sürdürülebilir gıdaya erişimin önemi her geçen gün artmaktadır. Tarımsal üretimde çiftçilerin ürün yetiştiricilik tercihleri gıda güvencesi açısından önemli bir konudur. Bu çalışmada; çiftçilerin yetiştiricilik tercihlerini etkileyen faktörler ve tarımsal desteklerin yetiştiriciliğe etkileri araştırılması hedeflenmiştir. Tabakalı Örneklem yöntemi ile seçilen kümelerden çiftçilik yapan toplam 282 kişi ile görüşmeler yapılmıştır. Bu çalışma ortaya çıkarmıştır ki; çiftçiler %84,4 oranında pazar için üretim yapmaktadırlar. Çiftçilerin bir sonraki yıl yetiştirecekleri ürünü belirlemede birincil öncelik düzeyinde en önemli faktörler %28,7 oran ile pazarlama satış garantisi ve %23,4 oran ile fiyattır. Çiftçilerin en çok yararlandıkları destekler mazot-gübre destekleridir. Bunu fark ödemesi destekleri izlemektedir. Çiftçilerin en çok ve daha fazla desteklenmesini istedikleri girdiler mazot ve gübredir. Tarımsal destekler hakkında en önemli bilgi kaynağı %81,2 oranında Tarım ve Orman Bakanlığı İlçe Müdürlükleridir. Tarımsal desteklerin ürün yetiştiriciliğinde etkili olduğunu düşünen çiftçilerin oranı %53,2'dir. Desteklerin ürün yetiştiriciliğinde etkili olmadığını düşünen çiftçilerin %68,9'u birim destek miktarının yetersizliğini buna sebep göstermiştir. Çiftçiler ürün çeşitliliği sınırlı bölgelerde tarımsal desteği yüksek ürüne yönelmektedirler. Kırsal alanların gelişimi nüfus ve zihniyet değişimi gerektirir. Ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi çoklu faaliyet ve alternatif gelirlerin sağlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The importance of access to quality and sustainable food is increasing day by day. Growing crops preferences of farmers is an important issue in term of food security in agricultural production. The aim of this study is to investigate the factors affecting the cropping decisions of farmers and the effects of agricultural subsidies on these decisions. This study is based on the surveys conducted in 5 districts of Ankara having the largest agricultural production 282 people engaged in farming, who are selected with stratified sampling method were conduct survey. The survey results show that 84.4 percent of the farmers raise their crops for the market. The most important factors affecting the farmers' cropping decisions primary level priority for the following year are sales guarantee by 28.7 percent and price by 23.4 percent. Fuel and excrement are the subsidies from which the farmers benefit the most. The second mostly used subsidy is price difference payments. The research also shows that farmers demand fuel and excrement subsidies more. The most significant source of information about agricultural subsidies is district directorates of Ministry of Agriculture and Forest by 81.2 percent. 53.2 percent of the farmers think that agricultural subsidies have an effect on agricultural production. 68.9 percent of the farmers who think that agricultural subsidies are inefficient believe that the amount of subsidies is insufficient. In region with limited product variety, farmers tent to produce products with high agricultural support. Development of rural areas requires population and mentality change. It is necessary to diversify economics activities, to provide multiple activities and alternative incomes.