Investigation of the role of neddylation pathway in the process of hepatocarcinogenesis
Nedilasyon yolağının hepatokarsinogenez sürecindeki rolünün araştırılması
- Tez No: 826761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KARAKÜLAH, PROF. DR. SAFİYE NEŞE ATABEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, Biyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biostatistics, Biology, Medical Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Karaciğer kanseri, özellikle geç tanı ve sınırlı tedavi seçenekleri nedeniyle, küresel sağlıkta acil bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Hepatosellüler karsinom (HCC), karaciğer kanserinin en yaygın formunu oluşturmaktadır. HCC için etkili ve hedeflenebilir biyobelirteçlerin araştırılması, birlikte moleküler mekanizmalarının kapsamlı bir şekilde anlaşılması, tedavi yöntemlerinin ilerletilmesi için umut vaat etmektedir. Bu sürecin temelinde yer alan mekanizmalardan biri post-translasyonel modifikasyonlardır ve nedilasyon bu örneklerden biridir. Bu çalışmada, nedilasyon yoluyla bütünleşik olan NEDD8 ve NEDD8 aktivasyon enzimi E1 alt birimi 1 (NAE1)'in ifade profillerini bağımsız HCC veri kümelerinde titizlikle analiz ettik. Ardından, bu genlerin klinikopatolojik verilerle ve prognoz göstergeleriyle ilişkilerini belirledik. Özellikle, her iki gen de tümör örneklerinde, normal komşu dokulara göre daha yüksek ifade gösterdi. Daha sonra, NEDD8 ve NAE1'in yüksek ve düşük ifadesine dayanarak hastalarda farklı transkript profillerini belirledik. Bu, anahtar nedilasyonla ilişkili moleküllerin değişen ifade seviyelerine sahip hasta verileri üzerinde yolak ve fonksiyonel zenginleştirme analizleriyle takip edildi. Çalışmamızı sonlandırırken, seçilen moleküller için in vitro doğrulama çalışmaları gerçekleştirildi. Toplu olarak, bulgularımız hepatokarsinojenez sırasında, nedilasyon mekanizmasının merkezinde yer alan NEDD8 ve NAE1'in ifadesinin önemli değişiklikler geçirdiğini ve potansiyel olarak HCC'de olumsuz bir prognozla ilişkilendirilebileceğini öne sürmektedir. Ayrıca, sonuçlarımız NEDD8 ve NAE1'in terapötik olarak hedeflenmesinin, etkili tedaviler geliştirmek için umut vaat eden bir yol olabileceğini güçlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Liver cancer remains a pressing global health challenge and stands as a leading cause of cancerrelated deaths, primarily due to late diagnoses and limited therapeutic options. Hepatocellular carcinoma (HCC) represents the predominant form of liver cancer. The quest for effective and targetable biomarkers for HCC, coupled with a comprehensive understanding of its molecular mechanisms, holds promise for advancing treatment methodologies. One pivotal mechanism underpinning this process is post-translational modifications, with neddylation being a notable example. In this study, we meticulously analyzed the expression profiles of NEDD8 and the NEDD8 activating enzyme E1 subunit 1 (NAE1), both integral to the neddylation pathway, across independent HCC datasets. We subsequently discerned their associations with clinicopathological data and prognostic indicators. Notably, both genes exhibited elevated expression in tumor samples compared to their normal adjacent tissues. We then identified differential transcript profiles in patients based on the high and low expression of NEDD8 and NAE1. This was followed by pathway and functional analyses centered on patients with varying expression levels of key neddylation-associated molecules. Concluding our study, in vitro validation experiments were conducted for select molecules. Collectively, our findings posit that during hepatocarcinogenesis, the expression of NEDD8 and NAE1—central to the neddylation mechanism—undergoes significant alterations, potentially correlating with an adverse prognosis in HCC. Moreover, our results bolster the case for therapeutically targeting NEDD8 and NAE1 as a promising avenue for devising effective treatments.