Haliç'te fitoplankton boy gruplarının HPLC marker pigment analizleriyle belirlenmesi
Determination of phytoplankton boy groups in the golden horn by HPLC marker pigment analysis
  1. Tez No: 826792
  2. Yazar: BÜŞRA DAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Biology, Marine Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Oşinografi ve Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Fitoplankton, denizlerdeki birincil üretimin en önemli kaynağı ve besin zincirinin ilk basamağıdır. Fitoplankton grupları fotosentez yapmalarını sağlayan fotosentetik pigmentlere sahiptirler. Tüm fitoplankton türleri en az bir tür klorofil içerir ve böylece fotosentez yapabilirler. Güneş ışınlarından gelen enerji ile fotosentez yapımı, tek başına klorofil ile değil, diğer pigment maddeleri ile de sağlanmaktadır. Bununla beraber klorofil-a'nın fitoplankton biyokütlesinin belirlenmesinde kullanılmasının yanı sıra fitoplanktona özgü marker pigmentler (fukoksantin, peridinin, alloksantin, zeaksantin, klorofil-b, 19'-Heksanoiloksifukoksantin, Klorofil-a, Klorofil-c1+c2, Diadinoksantin, Divinyl Klorofil-a, Lutein, Beta karoten ve 19'- Butanoiloksifukoksantin) kullanılarak da fitoplankton biyokütlesi ve grupları (diyatomlar, dinoflagellatlar, kriptofitler, klorofitler, haptofitler, pelagofitler ve siyanobakteriler) incelenebilmektedir. Klorofil-a ve marker pigmentlerin belirlenip, incelenebilmesi denizel ortamı ve işleyişini anlayabilmek açısından önem arz etmektedir. Bu amaçla başta spektrofotometrik yöntemler olmak üzere HPLC gibi çeşitli analiz yöntemleri de uygulanabilir. Gerçekleştirilen çalışmada İstanbul Haliç'inde seçilen 5 istasyondan Ocak 2022 – Aralık 2022 dönemi (Ocak, Mayıs, Eylül ve Kasım aylarında) içerisinde mevsimsel olmak üzere yapılan 4 arazi çalışmasında alınan örneklerde klorofil-a, marker pigment ve size pigment üzerine çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Haliç'te fitoplankton boy grupları, tespit edilen marker pigmentlere dayalı olarak tanımlanmış ve ayrıca bölgenin fitoplankton grup kompozisyonunun belirlenmesine yönelik de değerlendirmeler yapılmıştır. Haliç'te bugüne kadar klorofil-a üzerine yapılan araştırmalar genellikle konsantrasyon dağılımları ve bu dağılımların fitoplankton bolluk değerleri olan ilişkisinin incelenmesine yöneliktir. Ancak, Haliç'te pigment ölçümleri, buna bağlı olarak fitoplankton boy gruplarının tespitine ve bunların dönemsel dağılımlarına yönelik çalışmalar nadirdir. Elde edilen tüm veriler ışığında, HPLC yönteminin marker pigmentler açısından Haliç bölgesinde uygulanabilirliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Phytoplankton groups have photosynthetic pigments which enable them to perform photosynthesis. All phytoplankton species contain at least one type of chlorophyll so they can photosynthesize. The production of photosynthesis with the energy coming from the sun's rays is not provided by chlorophyll alone, but also by other pigments. In addition to the use of chlorophyll-a to determination of phytoplankton biomass, phytoplankton biomass and phytoplanktonic groups can also be examined using phytoplankton marker pigments. Determining and examining chlorophyll-a and marker pigments is important in terms of understanding the marine environment and its functioning. In this study, chlorophyll-a and marker pigment analyzes were carried out in the samples which were taken from 4 field studies seasonally, from 5 stations selected in the Golden Horn Estuary between January 2022- December 2022. Phytoplankton size classes in the Golden Horn Estuary were identified based on the detected marker pigments, and also evaluations were made to determine the phytoplankton group composition of the region. Studies on chlorophyll-a in the Golden Horn have generally focused on the concentration distributions and the relationship between these distributions and phytoplankton abundances so far. However, studies on pigment measurements in the Golden Horn and, accordingly, the determination of phytoplankton size groups and their periodic distributions are really rare. Finally, in the light of all these data, the applicability of the HPLC method for the Golden Horn Estuary in terms of marker pigments was evaluated. This study was funded by Scientific Research Projects Coordination Unit of Istanbul University. Project number: FYL-2021-38093.