İstanbul ili Sancaktepe Belediyesi hizmetlerinden kaynaklanan sera gazı envanterinin çıkarılması ve azaltım stratejilerinin belirlenmesi
Taking inventory of greenhouse arising from İstanbulprovi̇ince Sancaktepe Municipality services and determiningmitigation strategies
- Tez No: 826791
- Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN HAKAN TECER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Artan nüfus ile beraberinde gelen sanayileşme hava kirliliğine neden olarak küresel sıcaklığın artmasına yol açmakta ve yeryüzündeki yaşamsal faaliyetlerin sürdürebilmesine dünya çapında bir tehdit oluşturmaktadır. İklim değişikliğini en aza indirmek ve kontrol altında tutmak, gelecek nesillere daha sağlıklı çevre bırakılması için zorunlu hale gelmiştir. Bu bağlamda Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli (IPCC), küresel ısınmanın iklim üzerindeki etkilerine karşı Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS)'ni 1992 yılında Rio da imzaya açmıştır. Türkiye, uluslarası yapılan bu sözleşmeye 2004 yılında taraf olarak sorunun çözümü için gerekli politikaları yürütmeye başlamıştır. Bu tezde 2021 yılına ait veriler kullanılarak Sancaktepe Belediyesi hizmet çalışmalarından kaynaklanan sera gazı envanterinin hesaplanması yapılmıştır. Ayrıca Sancaktepe Belediyesi'nin iklim değişikliğinin yol açtığı sorunlarla ilgili yaptığı çalışmaları ile sera gazı azaltım stratejilerinin belirlenmesi üzerine durulmuştur. IPCC 2006 kılavuzlarında verilen yöntemlerden yararlanılarak yapılan bu çalışmadaki emisyonlar, küresel protokoldeki şekliyle Kapsam 1 ve Kapsam 2 olarak hesaplanmıştır. Bu çalışmada hesaplanan sera gazı salınımı verilerine göre, Sancaktepe Belediyesi çalışmalarından kaynaklanan sera gazının %54,78'ini elektrik, %32,53'ünü ulaşım ve %12,69'unu doğalgaz kaynaklı emisyonlar oluşturmaktadır. Yine bu sonuçlara göre 2021 yılı için elektrik tüketiminin 2.534,31 ton CO2 e/m3, dizel tüketiminin 1.486,815 ton CO2 e/m3, benzin tüketiminin 18,34 ton CO2 e/m3 ve doğalgaz tüketiminin 587,307 ton CO2 e/m3 sera gazı salınımı yaptığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The industrialization that comes with the increasing population causes air pollution, leads to an increase in global temperature and poses a worldwide threat to the continuation of vital activities on earth. Minimizing and controlling climate change has become imperative to leave a healthier environment for future generations. In this context, the Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) opened the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC) for signature in 1992 in Rio against the effects of global warming on the climate. As a party to this international convention in 2004, Turkey started to implement the necessary policies for the solution of the problem. In this thesis, the greenhouse gas inventory arising from the service works of Sancaktepe Municipality was calculated by using the data of 2021. In addition, the studies of Sancaktepe Municipality on the problems caused by climate change and the determination of greenhouse gas reduction strategies were emphasized. Emissions in this study, which was carried out using the methods given in the IPCC 2006 guidelines, were calculated as Scope 1 and Scope 2 as in the global protocol. According to the greenhouse gas emission data calculated in this study, 54.78% of the greenhouse gas originating from the works of Sancaktepe Municipality is electricity, 32.53% is transportation and 12.69% is natural gas emissions. Again, according to these results, electricity consumption is 2.534.31 tons CO2 e/m3, diesel consumption is 1.486,815 tons CO2 e/m3, gasoline consumption is 18.34 tons CO2 e/m3 and natural gas consumption is 587,307 tons CO2 e/m3 greenhouse gas. emission was observed.