Geleneksel ofis iç mekanlarında gün ışığı kullanım performansı optimizasyonuna yönelik tasarım kriterleri ve önerileri
Design criteria and recommendations for optimizing daylight usage performance in traditional office interiors
- Tez No: 826810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE NUR OZANÖZGÜ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Sürdürülebilir yapı ve bu kapsamda ortaya çıkan enerji etkin yapı tasarım kavramları giderek daha çok ülkede yaygınlaşmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak yapıların olumsuz çevresel etkileri azaltmak, insan için gerekli konfor ve sağlık koşullarını sağlamak parametreleri tasarım sürecinde ele alınmıştır. Yapılaşmanın gittikçe artması, inşaata uygun boş arazinin bulunmaması ve yıkım-yapım maliyetinin yüksek olması sebebiyle mevcut geleneksel binaların yenilenerek değerlendirilmesi gündeme gelmiştir. Ofis binaları gündüz saatlerinde kullanılan bina tipi olarak enerji verimlilik ve sürdürülebilirlik açılarından oldukça önemlidir. Sonsuz enerji kaynağı olan güneş enerjisi ve gün ışığından yararlanarak bu binalarda enerji verimliliği sağlanmaktadır. Ofis binalarındaki enerji yenilenme kriterleri enerji kazanımını desteklemekte, uygun gün ışığı kullanım teknikleri ile gün ışınımlarını kontrollü şekilde iç mekana yönlendirilerek kullanıcıların konfor ihtiyaçlarını sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, sürdürülebilir tasarım kapsamında geleneksel ofis iç mekanlarında doğal aydınlatma sistemini ve güneş kontrol elemanlarını incelemektir. Aydınlatma performansı ve kullanıcı konfor koşullarına olan etkisi irdelenmektedir. Geleneksel ve çağdaş ofis iç mekan anlayışı örneklendirilmektedir. Bu irdelenme-inceleme sürecinde, geleneksel ofis iç mekan için uygun doğal aydınlatma stratejileri ve kullanıcı konfor şartlarının sağlanması için güneş kontrol elemanları değerlendirilecektir. Araştırmanın yöntemi, örnek ofis iç mekanlarının modellenmesi, gün ışığı simülasyon programı ile doğal aydınlatma sistemini denetlemektir. Analiz sürecinde söz konusu iç mekanlarına yansıyan doğal ışığın niteliği ve niceliği yılın farklı ay ve saatlerinde tablo ve görseller ile değerlendirilecektir. Örnek iç mekanda gün ışığı kontrol elemanlarının etkisi tespit edilip, geleneksel ofis iç mekanlar için doğal aydınlatma stratejisi iyileştirme önerileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sustainable building and energy efficient building design concepts that are emerging within this scope are becoming more widespread by using renewable energy sources as an approach that reduce the harm caused by buildings to the environment, fulfill the necessary comfort and health conditions for occupants, create livable and healthy environments. It has come to the agenda of renewing and evaluating the existing traditional buildings due to the increasing construction, the lack of suitable land for construction and the high cost of demolition and construction. Office buildings, as daytime using places, are important in terms of energy efficiency and this is provided in these buildings by applying solar energy and daylight. By using daylight control systems the occupants comfort is provided. The aim of this study is to examine the natural lighting system and solar control elements in traditional office interiors. Lighting performance and its effect on occupants comfort conditions are examined. In this review-examination process, solar control elements will be evaluated to provide appropriate daylighting strategies and occupants comfort conditions in traditional office interiors. The method of the study is to model the sample office interiors, to inspect the natural lighting system with daylight simulation program. During the analysis process, the quality and quantity of the daylight in the interior will be evaluated with tables and visuals at different months and hours of the year. The effect of daylight control elements in the sample interior is determined and natural lighting strategy renovate suggestions are presented for traditional interiors.