Resim sanatında mitolojik kadın tasvirleri
Mythological definitions of women in the art of painting
  1. Tez No: 826826
  2. Yazar: DEVRİM ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYDAR BALSEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez, resim sanatında mitolojik kadın tasvirlerinin tarih boyunca nasıl şekillendiğini ve evrimleştiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Mitolojik kadınlar, antik dönemlerden günümüze kadar sanatçılar için zengin bir ilham kaynağı olmuşlardır. Bu tez, sanatçıların mitolojik kadınları nasıl temsil ettiklerini, neden bu motiflere ilgi duyduklarını ve kadın figürlerinin zaman içindeki değişen rolünü araştırmaktadır. Çalışma, mitolojik kadınların temsillerinin estetik, kültürel ve toplumsal açılardan nasıl etkilendiğini anlamak için disiplinlerarası bir yaklaşım benimsemektedir. Sanat eserlerindeki mitolojik kadın figürleri, mitlerin kendisi kadar, sanatçının dönemi, kişisel deneyimleri ve toplumsal normları da yansıtmaktadır. Bu tez, mitolojik kadın figürlerinin klasik sanat, Rönesans, Barok, Romantizm, ve modern sanat gibi dönemlerde nasıl farklılaştığını ele alacaktır. Ayrıca, tez, mitolojik kadın figürlerinin toplumsal cinsiyet rollerini nasıl yansıttığı ve bu temsillerin kadınların güçlenmesi ve özgürleşmesi üzerindeki etkisini de inceler. Kadın sanatçıların kendi bakış açılarıyla mitolojik kadınları nasıl resmettiği, bu figürlerin feminist sanatta nasıl dönüştüğü ve kadın sanatçıların mitolojiyi kendi söylemlerine nasıl entegre ettikleri de araştırmanın odak noktalarından biridir. Sonuç olarak, bu tez, resim sanatında mitolojik kadın tasvirlerinin sanatsal evrimini ve toplumsal anlamlarını açığa çıkararak, mitoloji ve sanatın birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğini vurgulamaktadır. Mitolojik kadın figürleri, sanatın daimi bir kaynağı olmaya devam etmektedir ve bu tez, bu önemli figürlerin sanatın evrensel dilindeki yerini anlamamıza katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis looks at the historical development and shaping of mythical representations of women in art. From ancient times to the present, mythological women have served as a rich source of inspiration for artists. This thesis examines how artists depict legendary women, the reasons why they are drawn to these themes, and how the roles of women have evolved through time. The research takes an interdisciplinary approach to investigate how aesthetic, cultural, and social factors influence how legendary women are represented. In addition to the tales themselves, the mythical female characters in the artworks represent the artist's time period, personal experiences, and societal standards. This thesis examines the variations in legendary female forms across many artistic movements, including classical art, the Renaissance, the Baroque, Romanticism, and contemporary art. The thesis also looks at how gender roles are reflected in mythical female characters and how these portrayals affect women's independence and empowerment. The study also focuses on how female artists represent mythical women from their own viewpoints, how these characters are altered in feminist art, and how female artists incorporate mythology into their own discourses. By exposing the aesthetic development and social connotations of legendary female representations in paintings, this thesis illustrates how mythology and art interact with one another. This thesis will further our knowledge of the significance of these significant characters in the universal language of art. Mythological female figures continue to be a constant source of art.