Türk kültüründe kadının yeri ve Türk resim sanatında mitolojik kadın tasvirleri
The role of women in turkish culture and mythological female representations in Turkish painting
  1. Tez No: 954510
  2. Yazar: DENİZ KOLGU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZKARTAL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada Türk kültür değerlerine göre yetişmiş ve bu değerlere sahip çıkmaya devam eden bu milletin vatansever bir bireyi olarak Türk kültüründe kadının yeri ve bunun resim sanatında konu olarak yer almasının neden gerekli olduğunun ortaya koyulması amaçlanmıştır. Çalışmanın sonucunda Türk kültürünün sahip olduğu zengin mitolojik unsurların özellikle kadın konusu özelinde Türk resim sanatında işlenmesi, unutulmaya yüz tutmuş Türk kültürünün hafızalarda yenilenmesi hususunda son derece yardımcı olacağı kanısına varılmıştır. Bu sebeple Türk kültür ve geleneğinin yine Türk resim sanatı yoluyla geri kazanımının toplumda yaşanan kadınla ilgili pek çok sorunun çözümü kapsamında gerekliliği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the place of women in Turkish culture as a patriotic individual of this nation that has been raised according to Turkish cultural values and continues to protect these values and why it is necessary for this to be included as a subject in the art of painting. As a result of the study, it was concluded that the rich mythological elements of Turkish culture, especially the subject of women, would be extremely helpful in renewing the memories of the almost forgotten Turkish culture by processing them in Turkish painting. For this reason, it has been suggested that the recovery of Turkish cultural tradition through Turkish painting is necessary within the scope of solving many problems related to women in society.