Kadın giyim standart ölçülerinin üç boyutlu simülasyon yazılımı ile optimize edilmesi üzerine bir durum araştırması
A case study on optimizing women's clothing standard sizes with three-dimensional simulation software
- Tez No: 826825
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR CEYLAN, PROF. DR. SEMİHA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moda Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırma giyim üretiminde kullanılmak üzere kadın giyim standart ölçülerini elde etmek ve bu ölçüleri metrik sistemle karşılaştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini; Eskişehir ve Bursa'da yaşayan, Türk uyruklu, 18-65 yaş arasında herhangi bir fiziksel engeli bulunmayan hamile, lohusa olmayan kadınlar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 34- 42 beden aralığında vücut ölçülerine sahip olan 250 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada konuyla ilgili bilgi toplamak amacıyla literatür taraması yapılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında giyim üretiminde kalıp hazırlamak için gerekli olan ölçüler belli kurallara uyularak örneklemi oluşturan kadınlar üzerinden alınmıştır. Alınan ölçüler ortalamalara göre göğüs çevresi ölçüleri referans alınarak 34-42 beden aralığındaki gruplara ayrılmış bilgisayar ortamında tasarım programları kullanılarak üç boyutlu simülasyon görüntüleri hazırlanmıştır. Metrik sistemde kullanılan standart ölçü tablosu ortalamalarına göre 34-42 beden aralığında ve her beden için temel beden ve temel kol kalıpları yine bilgisayar ortamında iki boyutlu olarak hazırlanmıştır. Son olarak örneklemden alınan ölçülerden oluşturulan beden tablosuyla metrik sisteme ait standart beden tablosu üç boyutlu olarak ölçü ve kalıp uyumu bakımından karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalar sonucunda hazırlanan temel beden kalıbının özellikle bel ve basen çevrelerinde uyumsuzluklar olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to obtain women's clothing standard sizes to be used in clothing production and to compare these measures with the metric system. The universe of the research; consists of adult women living in Eskişehir and Bursa, of Turkish nationality, between the ages of 18-65, who do not have any physical limitations, and who are not pregnant or puerperant. The sample of the study consists of 250 people with body measurements in the 34-42 size range. In the study, first, a literature review was conducted to gather information about the subject. Then, the measurements required to prepare the patterns for the production of clothing were taken from the women of the sample defined by following certain rules. Three-dimensional simulation images were prepared using design programs in the computer , which were divided into groups in the 34-42 size range, taking the chest circumference measurements as a reference according to the averages of the measurements. According to the averages of the standard size table used in the metric system, the basic size and basic arm patterns for each size are in the 34-42 size range and were prepared in two dimensions in the computer. Finally, the size table created from the measurements taken from the sample and the standard size table belonging to the metric system were compared in three dimensions in terms of size and pattern compatibility. As a result of these comparisons, it was concluded that there are inconsistencies in the basic body pattern, especially around the waist and hips.