Food export and virtual water trade of Türkiye in the context of climate change
İklim değişikliği bağlamında Türkiye'nin gıda ihracatı ve sanal su ticareti
- Tez No: 826847
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKŞEN ÇAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Ziraat, Geography, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Politikaları ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Türkiye zaten su kıtlığı çeken bir ülke olmakla birlikte iklim değişikliğinin etkisiyle su kaynakları daha da azalmaktadır. Artan ihtiyacın giderilmesi için su ayak izi ve sanal su ticareti kavramlarından yararlanılarak daha etkili bir su yönetimine ihtiyaç vardır. Türkiye'nin sanal su ticaretine bakıldığında az su tüketen ürünlerin yanında ekonomik getirisi yüksek olduğu için bol su tüketen ürünler de ihraç edilmektedir. Tarım ürünlerinin ihracatıyla Türkiye aynı zamanda sanal olarak su da ihraç etmektedir. Seçilen ürünlerin sanal su ihracatı değerlendirildiğinde, Türkiye'nin ihraç ettiği sanal suyun, İstanbul'un yedi yıllık evsel su tüketimine eşit olduğu görülmektedir. Ayrıca ihracatta önemli bir yere sahip olan kayısının en önemli üretim yeri olan Malatya'da üretiminin su ayak izi örnek bir çalışma olarak incelenmiştir. Hesaplamalara göre küresel yeşil su ayak izi 694 (m3/ton) iken Malatya'nın uzun dönem ortalama yeşil su ayak izi 311 (m3/ton)'dir. Öte yandan mavi su ayak izi küresel olarak 502 (m3/ton) iken, Malatya'nın 3283 (m3/ton)'dür. Küresel su ayak iziyle kıyaslandığında Malatya'da kayısı üretiminin mavi su ayak izinin çok yüksek olduğu görülmektedir. Kayısı üretiminin çok yüksek oranda sulama suyuna dayanması bölgenin su kaynaklarına olumsuz bir etki yaratmaktadır. Bu sebeple üretimde sulama suyunun azaltılması için daha verimli sulama yöntemleri kullanılmalı ve su kaynaklarının sürdürülebilirliği için mavi su ayak izi azaltılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Although Turkiye is already experiencing water scarcity, the water resources are decreasing even more due to the impact of climate change. To meet the growing demand, there is a need for more effective water management by making use of the WF and virtual water trade concepts. When we look at the virtual water trade of Turkiye, besides the crops with low WF, the water-thirsty crops are also being exported because their economic return is high. With the export of agricultural products, Türkiye also exports water virtually. When the virtual water exports of the selected crops examined, it can be perceived that the exported virtual water is equivalent to the domestic water needs of Istanbul for almost 7 years. To use water resources more efficiently, attention should be given to the concept of WF in exported agricultural products. The WF of the production of apricots in Malatya, which has an important place in exports and economic value, has been examined as a case study. According to the calculations, while the global green WF is 694 (m3/ton), Malatya's long-term average green WF is 311 (m3/ton). Besides, the blue WF is 502 (m3/ton) globally and 3283 (m3/ton) in Malatya. It has been seen that the blue WF of apricot production in Malatya is very high when compared to the global WF. The fact that apricot production is highly dependent on irrigation water has a negative impact on the water resources in the region. For this reason, more efficient irrigation methods should be used to reduce irrigation water in production and the blue WF should be minimized for the sustainability of water resources.