Demiroksit pigmentin nano kolloidal silika ve nano çinko oksit ile yüzey modifikasyonunun boya özellikleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of surface modification of iron oxide pigment with nano colloidal silica and nano zinc oxide on paint properties
  1. Tez No: 826846
  2. Yazar: MEHMET ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AYTAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu çalışmanın amacı, demir oksit pigment (Fe) yüzeyinde kolloidal silika (CS) ve nano boyutta çinko oksit pigmentinin (ZnO) amino silan (A) ve epoksi silan yardımıyla adsorpsiyonu ile hibrit pigment geliştirilmesi, geliştirilen hibrit pigmentlerin karakterize edilmesi ve iki farklı kimyasal yapıda olan stiren akrilik (SA) emülsiyon ile poliüretan dispersiyon (PU) bağlayıcılar kullanılarak oluşturulan boya performans özelliklerine etkilerinin incelenmesidir. Çalışma kapsamında demir oksit –kolloidal silika, demir oksit-çinko oksit ve demir oksit-çinko oksit- kolloidal silika yapıda üç farklı hibrit demir oksit pigmenti geliştirilmiştir. Geliştirilen pigmentlerin karakterizasyonu için zeta potansiyel, SEM-EDS, XPS, yağ adsorsiyonu testleri gerçekleştirilmiştir. Hibrit pigmentler ile oluşturulan boya formülasyonlarının viskoelastik davranışlarından yola çıkarak boyalarda askıda kalma durumları değerlendirilmiştir. Hibrit pigment kullanılan boyalar ile film oluşturularak, oluşan filmin renk değerleri ve opaklıkları belirlenmiştir. Hibrit pigment içeren boya filmlerinin UV, VIS, NIR bölgeledeki ışığı dalgaboyuna göre yansıtma, absorblama ve geçirme özellikleri incelenmiştir. PU kaplamalarda kullanılan hibrit pigmentlerde A ve CS miktarı arttıkça akma gerili azalmaktadır. PU-Fe kaplamasının düşük frekanslarda depo modülündeki kayıp, hibrit pigmentlere göre daha fazla artmaktadır. SA kaplamalarda geliştirilen hibrit pigmentler özellikle UV-A bölgesinde Fe'e göre daha az oranda UV ışığı absorblamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop hybrid pigments by adsorption of colloidal silica (CS) and nano-sized zinc oxide pigment (ZnO) on the iron oxide pigment (Fe) surface with the help of amino silane (A) and epoxy silane, to characterize the developed hybride pigments and to analyze the two different chemical structures. With in the scope of the study, three different hybrid iron oxides with iron oxide-colloidal silica, iron oxide-zinc oxide and iron oxide-zinc oxide-colloidal silica structure were developed. Zeta potential, SEM-EDS, XPS, oil adsorption tests were carried out for the characterization of the developed pigments. Based on the viscoelastic behavior of the paint formulations created with the developed hybrid pigments, the suspension conditions in the lengths were evaluated. The color values and opacity of the film formed by forming the film with the dyestuffs using hybrid pigments were determined. The properties of reflecting, absorbing and transmitting the light in UV, VIS and NIR regions according to the wavelength of the paint films containing hybrid pigments were investigated. As the amount of A and CS in hybrid pigments used in PU coatings increases, the yield stress decreases. The loss in storage modulus of PU-Fe coating is higher at low frequencies than hybrid pigments. Hybrid pigments developed in SA coatings absorb less UV light than Fe, especially in the UV-A region.