Rekreatif amaçlı doğa sporlarına katılan bireylerin rekreatif faydalanmalarının motivasyonel kararlılık ve sosyal bütünleşmelerine etkileri
The effects of recreative benefit of individuals participating in nature sports for recreative purposes on motivational stability and social integration
- Tez No: 826848
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ERSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Araştırmada rekreatif amaçlı doğa sporlarına katılan bireylerin, rekreatif faydalanmalarının ve motivasyonel kararlılıklarının sosyal bütünleşmelerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın evrenini Türkiye'de rekreatif amaçlı doğa sporlarına katılan bireyler oluşturmaktadır. Örneklemini ise 246 kadın, 546 erkek toplam 792 birey oluşmaktadır. Araştırmada kişisel bilgi formu, rekreatif fayda ölçeği, motivasyonel kararlılık ölçeği ve sporda sosyal bütünleşme ölçeği kullanılmıştır. Motivasyonel Kararlılığın ve Rekreatif Faydanın, Sporda Sosyal Bütünleşmeye etkisini tespit etmek için ayrı ayrı regresyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the research, it is aimed to examine the effects of recreational benefit and motivational determination of individuals participating in nature sports for recreational purposes on their social integration.The universe of the study; It consists of individuals who participate in nature sports for recreational purposes in Turkey. Its sample is; It consists of 246 female and 546 male individuals. Personal information form, recreational benefit scale in sports, motivational stability scale and social integration scale were applied in the study.