Sermaye piyasası hukukunda yöneticilerin türev araçlar ile ilgili hukuki işlemlerden yatırımcıya karşı sorumluluğunun doğduğu haller
Circumstances in which managers are held liable to investors for legal transactions regarding derivative instruments in capital markets law
  1. Tez No: 826852
  2. Yazar: RENAS YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDRET FÜSUN NOMER ERTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 514
Özet
Türev araçlara ilişkin düzenlemeler başat olarak 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ve buna bağlı olarak çıkarılan ikincil düzenlemelerde yer almaktadır. Uygulamada türev araçların sıkça kullanılmaya başlanması bazı hukuki problemleri beraberinde getirmiştir. Türev araçlarla ilgili hukuki işlemlerden dolayı culpa in contrahedondan, sözleşmeden, haksız fiilden dolayı yatırım kuruluşlarının sorumluluğuna gidilebilmektedir. Yatırım kuruluşlarının yanı sıra şartları dahilinde organın sorumluluğuna gidilebilecektir. Bu nedenle sermaye piyasası hukukundaki yönetici kavramı TTK m.553 uyarınca tespit edilmektedir. Yönetici kavramı Sermaye Piyasası Kanunu ve ikincil düzenlemelerde, TTK m.553'teki bağlamından daha geniş şekilde kullanılmıştır. Sorumluluk davasının muhatabı ise TTK m.553'teki kullanılan anlamıyla yöneticiler olmaktadır. Türev araçlara ilişkin hukuki işlemlerden yönetici sorumluluğunun doğduğu haller ise oldukça çeşitlidir. Sorumluluk halleri, yükümlülük kavramı ışığında ele alınmaktadır. Türev araçlara ilişkin hukuki işlemlerden dolayı yöneticiye sorumluluk davası ikame edebilecek kişiler, TTK hükümlerine göre belirlenmektedir. Yatırımcı prensip itibariyle alacaklı sıfatıyla dava ikame edebilmektedir. Sermaye Piyasası Kurulu'na sorumluluk davası açma hakkı tanınmamıştır. Olması gereken hukuk bakımından, Sermaye Piyasası Kurulu'na da bu hakkın tanınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The derivative instruments are primarily regulated in the Capital Market Law No. 6362 and the secondary legislations issued accordingly. In practical terms, the frequent use of derivative instruments has brought along some legal problems. Investment firms may be held liable because of legal transactions related to derivative instruments due to culpa in contrahendo, contract and tortious act. In addition to investment firms, organ may be held liable if the conditions are met. For this reason, concept of Manager in Capital Market Law is determined in accordance with Turkish Commercial Code (“TCC”) Article 553. The concept of Manager has been use more extensively in Capital Market Law and its secondary legislations than the context of Article 553 of TCC. Lawsuits for liability are filed against managers as defined in article 553 of TCC. The circumstances under which liability of manager arises from the legal transactions related to derivative instruments are quie diverse. Liability circumstances are taken in the light of the concept of legal duty. Because of legal transactions related to derivative instruments, person who can file a liability lawsuit against managers are identified according to terms of TCC. The investor can file a liability lawsuit as a creditor in principle. The Capital Market Board has not been granted the right to file a liability lawsuit. This right should also de lege ferenda be granted to the Capital Markets Board.