Bağımsız Türk devletleri ulusal marşlarında söz dizimi
Syntax in the national anthems of the independent Turkish countries
  1. Tez No: 826862
  2. Yazar: ŞEVKET TÜLEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HAŞİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Özet Bu çalışmada bağımsız Türk devletlerinin ulusal marşları söz dizimi bağlamında incelenmiştir. Ulusal marşlar ülkelerin bağımsızlık simgesidir. Bunun yanında yazıldıkları dilin özelliklerini de yansıtır. Söz dizimi de bu özelliklerden biridir. Bu bağlamda çalışma, bağımsız Türk devletleri ulusal marşlarında geçen söz dizimi unsurlarının belirlenmesinden oluşur. Marşlar, çalışmanın giriş bölümünde Türkçe söz dizimi için yapılan genel değerlendirmeye göre incelenmiştir. Her marş ayrı başlıkta incelenmiştir. İlk önce ilgili devletin kuruluş ve ulusal marşının yazılış sürecine dair kısa bilgiler verilmiştir. Daha sonra marşlardaki söz dizimi unsurları belirlenmiştir. Marşlarda geçen söz dizimi unsurlarına dair açıklamalar yapılmış, söz dizimi unsurlarının marşlardaki örnekleri gösterilmiştir. Söz dizimi unsurlarının marşların üslubu ve anlamına katkısı üzerine birtakım düşünceler dile getirilmiştir. Bu düşünceler, özellikle marşların aşılamak istediği bağımsızlık ülküsü ile marşta kullanılan söz dizimi unsurlarının uygunluğu üzerine olmuştur. Marşlar arasındaki söz dizimsel benzerlikler ve farklılıklar da yeri geldikçe söylenmiştir. Sonuç bölümünde bağımsız Türk devletleri ulusal marşlarında söz dizimi unsurları topluca verilmiştir. Bu bölümde marşlardaki söz dizimi unsurları üzerine genel bir değerlendirme yapılmıştır. Anahtar Kelimeler Bağımsız Türk Devletleri, Ulusal Marş, Söz Dizimi, Anlam Bilim.
Özet (Çeviri)
In this study, the national anthems of the independent Turkish countries were examined in the context of syntax. National anthems are symbols of independence of countries. In addition, it reverberate the features of the language in which they are written. Syntax is one of those features also. In this context, this study consists of determining the syntax elements in the national anthems of the independent Turkish countries. That national anthems, were examined according to the general evaluation made for Turkish syntax in the introduction part of the study. Each anthem has been examined under a separate title. First, brief information is given about the establishment of the relevant state and the process of writing its national anthem. Then, the syntax elements in that national anthems were determined. Explanations were made about the syntax elements in the anthems. Examples of syntax elements in marches are given. Some thoughts have been expressed on the contribution of syntax elements to the style and meaning of anthems. These thoughts were especially on the ideal of independence that the anthems wanted to instill and the appropriateness of the syntax elements used in the marches. Syntactic similarities and differences in the anthems are also mentioned when necessary. In the conclusion section, the syntax elements in the national anthems of the independent Turkish states are given collectively. In this section, a general evaluation was made on the syntax elements in that national anthems. Key Words Independent Turkish Countries, National Anthem, Syntax, Semantics.