Türkiye'de yayılış gösteren Astragalus L. cinsine ait bazıtürlerin polen morfolojilerinin incelenmesi
Investigation of pollen morphology of some AstragalusL. species distributed in Turkey
  1. Tez No: 826884
  2. Yazar: HALİME BİLGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALİP ÇETER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de yayılış gösteren Astragalus L. (Fabeacea) cinsinin 14 türüne ait örneklerin polenlerinin morfolojik özellikleri ışık (LM) ve taramalı elektron (SEM) mikroskobu altında incelenip, tanımlanmış ve karşılaştırılmıştır. Çalışılan taksonlara ait polenler radiyal simetrili ve izopolardır. Polen şekli prolat, subprolat, prolat- sferoidal, oblat-sferoidal veya suboblat olarak tespit edilmiştir. Kolpuslar ince uzun uçları sivridir. Porların şekli ise oblat, suboblat veya sferoidaldir. Ornamentasyon polar bölge, ekvatoral bölge ve kolpus çevresinde farklılıklar gösterebilmektedir. Çalışılan türlerde polar bölge ve ekvatoral bölgedeki farklılıklara göre 4 tip ornamentasyon saptanmıştır; 1. tip: Polar ve ekvatoral bölgede perforat, 2. tip: Polar bölgede perforat, ekvatoral bölgede mikroretikülat, 3. Tip: Polar ve ekvatoral bölgede mikroretikülat, 4. Tip: Polar bölgede psilat-perforat ekvatoral bölgede mikroretikülattır. Çalışılan taksonların ayırımında; polen büyüklüğü, şekli ve ekzin ornamentasyonlarının önemli karakterler olduğu saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Kastamonu, Polen, Astragalus, ışık mikroskopu, elektron mikroskopu
Özet (Çeviri)
In this study, the morphological characteristics of the pollen of 14 species of the genus Astragalus L. (Fabeacea) distributed in Turkey were examined, defined and compared under light (LM) and scanning electron (SEM) microscopes. Pollens of the studied taxa are radial symmetrical and isopolar. Pollen shape was determined as prolate, subprolate, prolate-spheroidal, oblate-spheroidal or suboblate. The colpus are elongated and acute at the ends. The shape of the pores is oblate, suboblate or spheroidal. Ornamentation may show differences around the polar region, equatorial region and aperture surround. According to the differences in the polar and equatorial regions, 4 types of ornamentation were determined in the studied species; Type 1: Perforate in the polar and equatorial region, Type 2: Perforate in the polar region, microreticulate in the equatorial region, Type 3: Microreticulate in the polar and equatorial region, Type 4: psilate-perforate in the polar region, microreticulate in the equatorial region. In the differentiation of studied taxa; pollen size, shape and exine ornamentations were found to be important characters. KEYWORDS: Kastamonu, Pollen, Astragalus, light microscope, electron microscope