Thermochemical characterization and environmental evaluation of covid-19 related medical waste
Covid-19 sebepli tıbbi atıkların termokimyasal karakterizasyonu ve çevresel değerlendirmesi
  1. Tez No: 826885
  2. Yazar: UMUT GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA KAZANÇ ÖZERİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
COVID-19 pandemisi ile Kişisel Koruyucu Ekipman (KKE) kullanımını önemli ölçüde arttı. COVID-19 virüsüne karşı en sık kullanılan KKE'ler maske, eldiven, koruyucu önlük ve yüz koruyucu siperliklerdir. Bu KKE'lerin tek kullanımlık olması, pandeminin başlangıcından sonra ciddi bir atık problem oluşturmuştur. Bu atık problemi ve KKE'lerin hastanelerde düzenli kullanılmaya devam edecek olması, bahsi geçen ekipman atıklarının termokimyasal karakterizasyonu ve çevreye etkisi hakkında daha fazla araştırma yapılması gerekliliğini ortaya koymuştur. Bu çalışma maske, eldiven ve önlük gibi en sık kullanılan KKE'lerin piroliz ve yanma karakterizasyonu ile kül içeriklerini incelemiştir. Bahsedilen atık malzemelerin karakterizasyonuna odaklanmış olan önceki çalışmaların aksine, bu çalışmada gerçekte uygulanmakta olan prosedürlere uygun bir analiz amaçlı KKE'lerin birlikte yanma süreçleri incelenmiştir. Bu çalışmada çevre hastanelerdeki COVID-19 servislerinde oluşan tıbbi atıkları modellemek amaçlı bir atık karışımı çalışılmıştır. Termogravimetrik analizler hem KKE'ler hem de hazırlanan karışımlar için yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, polipropilen içerikli malzemelerin nitril eldiven ile yanması durumunda sinerjik etki gösterdiğini ortaya çıkartmıştır. Yanma sonucu oluşan küller SEM-EDX ve ICP-OES analizleri ile incelenmiştir. Yanma sürecinde KKE'lerin cüruf oluşum ihtimalleri geleneksel metotlarla incelenmiş olup, sonuçlar ortak yanma sürecinde bu ihtimalin düşüşünü göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic dramatically expanded the use of Personal Protection Equipment (PPE). The most commonly used PPEs against the COVID-19 virus were masks, gloves, face shields, and protective gowns. The disposable nature of most PPE generated a waste problem soon after the pandemic started. This waste problem and the constant usage of these PPE in hospitals have made it clear that there was an urgent need to investigate the thermochemical characteristics and environmental effects of the associated medical wastes. This study investigated the pyrolysis and combustion characteristics and ash compositions of the most commonly used PPEs. In contrast to previous studies, which have focused on the characterization of these waste materials individually, the present study investigated the co-combustion of PPE, which provided a realistic analysis of the ongoing waste disposal procedures. A specific combination of the medical waste blend, consisting of face mask, medical gown, and nitrile glove, was prepared based on the actual waste compositions of the COVID-19 services of several local hospitals. Thermogravimetric analysis was conducted on both the combined waste and the individual components. The results showed a synergistic effect during the co-combustion of polypropylene-based materials with nitrile gloves, as a decrease in polypropylene-based materials' peak and burnout temperatures. Ash compositions were investigated with SEM-EDX and ICP-OES analyses. The slagging inclination of the bottom ash was investigated with conventional methods, and the results showed that slagging risks have decreased in the co-combustion of the medical wastes.