Synthesis and characterization of some oxime derivatives with substituted thiadiazole groups and investigation of some transition metal complexes
Sübstitüe tiyadiazol grupları bulunduran bazı oksim türevlerinin sentezi ve bazı geçiş metali komplekslerinin incelenmesi
  1. Tez No: 826892
  2. Yazar: AHMED SALEEM OTAIWI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, 1,3,4-tiydiazol türevli difenil eter keto oksimlerin sentezi, karakterizasyonu ve bunların geçiş metali komplekslerinin incelenmesi ile sınırlıdır. Bu bağlamda, difenil eterin her iki fenil grubunu p-konumundan fonksiyonlandırmak için“Fridell Crafts”reaksiyonuyla asetil klorür bağlanarak“1,1'-(oksi bis(4,1-fenilen))bis(2-kloroetanon)”elde edilmiştir. Elde edilen ürün“DPE(CA)2”olarak kodlanmıştır. DPE(CA)2' nin bütilnitrit ile kloroform ortamında 1:2 mol oranındaki reaksiyonundan bir oksim bileşiği olan“2,2'-(oksibis(4,1-fenilen))bis(N-hidroksi-2-oksoasetimidoil klorür”elde edilmiştir. Bu bileşik ise“AS-O”olarak kodlanmıştır. AS-0'ın metanol ortamında 0 °C' da sübstiüe-benziltiyo türevli altı adet 5-amino-1,3,4-tiyadiazol bileşikleriyle teaksiyonundan altı adet orjinal oksim ligandları elde edilmiştir. Bu ligandlar“ASL-1”,“ASL-2”,“ASL-3”,“ASL-4”,“ASL-5”,“ASL-6”olarak kodlanmıştır. Elde edilen ligandlar elementel analiz, FTIR, 1H NMR, 13C NMR, kütle spektroskopisi yöntemleri kullanılarak karakterize edilmiştir. Elde edilen tüm ligandların MnCl2.4H2O, Co(CH3COO)2.4H2O, NiCl2.6H2O ve Cu(CH3COO)2.H2O tuzlarıyla 1:1 mol oranındaki reaksiyonlarından polimerik kompleksleri elde edilmiştir. Elde edilen tüm komplekslerin yapıları elemental analiz, ICP-AES, FTIR spektroskopisi, UV-vis spektroskopisi, manyetik süsseptibilite analizi, termogravimetrik analiz yöntemleri kullanılarak karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is limited to synthesizing and characterizing 1,3,4-thiadiazole-derived diphenyl ether keto oximes and their transition metal complexes. In this context,“1,1'-(oxy bis(4,1-phenylene))bis(2-chloroethanone)”was obtained by coupling acetyl chloride with the“Fridell Crafts”reaction to functionalize both phenyl groups of diphenyl ether from the p-position. The obtained product was coded as“DPE(CA)2”. An oxime compound“2,2'-(oxy bis (4,1-phenylene))bis(N-hydroxy-2-oxoacetimidoyl chloride”was obtained from the reaction of DPE(CA)2 with butylnitrite in chloroform at 1:2 mole ratio. This compound is coded as“AS-O”. Six original oxime ligands were obtained from the reaction of AS-0 with six substituted-benzylthio-derived 5-amino-1,3,4-thiadiazole compounds at 0 °C in methanol. These ligands are coded as“ASL-1”,“ASL-2”,“ASL-3”,“ASL-4”,“ASL-5”,“ASL-6”. The obtained ligands were characterized using elemental analysis, FTIR, 1H NMR, 13C NMR, and mass spectroscopy. Polymeric complexes were obtained from the reactions of all ligands obtained with MnCl2.4H2O, Co(CH3COO)2.4H2O, NiCl2.6H2O, and Cu(CH3COO)2.H2O salts in 1:1 mole ratio. The structures of all the complexes obtained were characterized using elemental analysis, ICP-AES, FTIR spectroscopy, UV-vis spectroscopy, magnetic susceptibility analysis, and thermogravimetric analysis methods.