Sosyal çalışmacıların suça yönelik tutumları ve suçlulara yönelik algıları arasındaki ilişkinin sosyal hizmet perspektifinden incelenmesi
Examination of the relationship between social workers' attitudes towards crime and their perceptions of criminals from a social work perspective
  1. Tez No: 826921
  2. Yazar: ECEMNUR ODABAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Sosyal Hizmet, Forensic Medicine, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Suç sadece faili ve mağduru değil, toplumun tümün etkileyen bir davranış olması sebebiyle literatürde geniş yer edinmiş bir kavramdır. Suçun bir davranış olarak kendisi ve suçu işleyen kişiler üzerine pek çok araştırma yapılmış ve fikir ortaya atılmıştır. Bunlardan en göze çarpanı olan etiketleme/damgalama açıklaması ise toplumun suçlu bireylere karşı bakışını ve suçlu bireyin neden norm dışı davranışlara devam ettiğini açıklamaktadır. Bu doğrultuda suçlularla en çok bir arada çalışan profesyonellerden olan sosyal çalışmacıların suç davranışına ve suçlulara yönelik olan algı ve tutumlarının çevrelerinde suçlu birey olup olmama ve suçlularla çalışıp çalışmama gibi özellikleriyle karşılaştırılmasının yapılması amaçlanmıştır. Çalışma, alanda çalışan 125 sosyal hizmet lisans mezunu ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde SPSS istatistik programı kullanılmış, çalışmanın sonucunda ailesi ve yakın çevresinde suçlu birey bulunan sosyal çalışmacıların suçlu bireylere karşı daha olumlu tutumlar sergiledikleri bulgusu elde edilmiş; yaş, tecrübe, eğitim durumu, çevrede suç işleyen tanıdık olması ile suça tanık olma ve suça yönelik tutum ve ilişkiler ölçeği arasında, suç mağduru olma durumu ile adalete güven arasında anlamlı farklılıklar olduğu görülmüş; suçlulara yönelik algılar ile suça yönelik tutum ve ilişkiler karşılaştırıldığında ise alt boyutlar arası ilişki bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sosyal çalışmacıların aldıkları ders ve eğitimlerin suçlulara ve suç davranışına karşı tutum ve algılarında herhangi bir değişikliğe yol açmazken çevresinde suçlu birey bulunan sosyal çalışmacıların bu algılarının değiştiği ve buradan hareketle empatinin sahip olunan ön yargıların şekillenmesinde daha büyük bir etkisi olduğu görülmüştür. Aynı zamanda suçlulara karşı olumlu bir tutuma sahip olmanın bir davranış olarak suça karşı olumsuz bir tutum geliştirilmesinde suç işlemiş bireylerle olan ilişkilerde toleransa neden olduğu, suçlulara karşı olumlu tutum arttıkça şiddet uygulama ve şiddet düşüncelerine dair toleransın azaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın sonucunda elde edilen bulguların sosyal çalışmacıların suça ve suçlulara ilişkin tutumlarının değerlendirilmesi, meslek çalışanlarının 'insana insan olduğu için değer verme' temelinden suçlulara olan yaklaşımlarının görülmesi, suç işlemeye ilişkin tutumlar ile suçu işlemiş olan kişilere yönelik yargıların karşılaştırılması açısından önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Crime is a widely recognized concept in the literature, not only involving the perpetrator and the victim but also affecting the entire society due to its nature. There have been numerous studies and theories about crime itself as a behavior and the individuals who commit crimes. One of the most prominent explanations is the labeling/stigmatization theory, which explains how society's view of the guilty individuals and why they continue engaging in deviant behavior. In this context, the aim of the study is to compare the perceptions and attitudes of social workers, who are professionals working closely with criminals, in terms of whether they have criminal individuals in their surroundings and whether they work with criminals. The study was conducted with 125 social work graduates. The SPSS statistical program was used for data analysis. As a result of the study, it was found that social workers who have criminal individuals in their families and close circles exhibited more positive attitudes towards criminals. Significant differences were observed among age, experience, education level, knowing someone who has committed a crime, witnessing a crime, and attitudes and relationships towards crime. Additionally, it was concluded that there is a significant relationship between being a crime victim and trust in justice. When perceptions of criminals were compared with attitudes and relationships towards crime, it was found that there is a relationship between sub-dimensions. While the education and training received by social workers did not lead to any changes in their attitudes and perceptions towards criminals and criminal behavior, it was observed that the perceptions of social workers who have criminal individuals in their surroundings changed. Consequently, empathy had a greater influence on shaping existing prejudices. Having a positive attitude towards criminals as a behavior led to tolerance in relationships with individuals who have committed crimes, while an increase in positive attitudes towards criminals resulted in decreased tolerance for violence and violent thoughts. The findings of the study are considered important for evaluating the attitudes of social workers towards crime and criminals, understanding the approach of professionals based on the fundamental principle of 'valuing every human being simply because they are human,' and comparing attitudes towards crime with judgments made against individuals who have committed crimes.