pH'ın zebra(Danino rerio) balıklarında cinsiyet oranı, gonadal gelişim, büyüme ve yaşama oranı üzerine etkisi
The effect of pH on sex ratio, gonadal devolopment, growth and survival rate in zebrafish ( Danio rerio)
- Tez No: 826922
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHRİBAN ÇEK YALNIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezde, suyun faklı pH düzeylerinin Zebra balıklarında (Danino rerio) cinsiyet oranı, gonadal gelişme, büyüme ve yaşama oranları üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştımanın birincil amacı zebra balıklarında monosex popülasyonlar üretmek amacıyla çevre ile dost bir uygulamanın geliştirilmesidir. Yumurtadan henüz çıkmış larvalar 3 ay süresince farklı pH düzeylerine (6; 6,5; 7; 8; 8,5 ve 9) sahip sulara banyo yöntemine tabii tutulmuşlardır. Deneme boyutları 22x18x9cm olan 18 adet akvaryumyumda üç tekerrür ve 6 grup olarak uygulanmıştır. Su sıcaklığı bütün uygulama gruplarında, 28±0.33°C' de sabit tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of different water pH levels on zebrafish (Danino rerio) sex ratio, gonadal development, growth and survival rate were investigated. The principal goal of the research was to evaluate an environmentally friendly method for mono-sex population in zebrafish. Different concentration of water pH levels (6; 6,5; 7; 8; 8,5, and 9) were tested by immersion of newly hatched larvae for a duration of 3 months. The experiment was performed as six groups with three replications and was carried out in 18 aquariums with the dimensions of 22x18x9cm. The water temperature maintained at 28±0.33°C in all treatment groups.