Edremit fayı (Balıkesir) civarındaki bazı jeotermallerin aktif tektonikle olan ilişkisi
Relationship of some geothermals around edremi̇t fault (Balikesir) with active tectonics
- Tez No: 826926
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma Edremit Fayı'nın karakterini ortaya çıkarırken aynı zamanda bu fayın yakın civarında yer alan jeotermal kaynaklardaki sıcak suların fiziko-kimyasal özelliklerini belirlemeyi amaçlamıştır. Aynı zamanda bu bölgede örnekleme döneminde olabilecek bir depremin bu kaynaklarda nasıl bir değişim oluşturacağı araştırılacaktır. Saha çalışmalarında fay düzlemlerinden elde edilen veriler ile Edremit Fayı'nın çok küçük bir sağ yanal doğrultu atım bileşenine sahip bir normal fay olduğu tespit edilmiştir. Edremit Fayının KKD-GGB genişleme rejimi altında şekillenmiş bir fay olup, günümüzde de aktiftir. Edremit fayı üzerinde 1944 yılında 6.7 büyüklüğünde önemli bir deprem üretmiş bir faydır. Fay boyunca ve çevresindeki alanlarda çalışma döneminde bazı depremlerin olduğu bilinmektedir. Bu dönemde 4'ten büyük 15 adet deprem karada ve denizde meydana gelmiştir. Bu depremlerden üç tanesi 6-10 Ocak 2023 tarihleri arasında Midilli adası hemen kuzeyinde (kaynaklara uzaklığı 50-70 km) meydana gelmiştir. Edremit-Entur Termal Otel (Derman Kaynağı) (E-1), Edremit-Adramis Termal Otel (Bostancı Köyü Kaynağı) (E-2), Güre-Isı Merkezi (G-1) ve Güre-Adrina Termal Otel (G-2), ve olmak üzere dört farklı kaynaktan yerinde ölçüm ve örnekleme yapılmıştır. 2022 yılı Şubat, Mayıs, Eylül, Aralık ve 2023 yılı Ocak aylarında; redoks potansiyeli (Eh), tuzluluk (NaCl), toplam katı madde (TDS), pH, elektriksel iletkenlik (EC), özdirenç ve sıcaklık (T) gibi yerinde ölçümler yapılmış ve ayrıca analiz için sular örneklenmiştir. Ayrıca, F, Cl, NO3, PO4, SO4, CO3 ve HCO3 gibi major anyon analizleri sıcak su kaynaklarından alınmıştır. Jeotermal kaynaklarda Midilli adası kuzeyinde meydana gelen depremler sırasında ve sonrasında bazı fiziko-kimyasal değişimleri olmuştur.
Özet (Çeviri)
While this study reveals the character of the Edremit Fault, it also aimed to determine the physico-chemical properties of the hot waters in the geothermal springs located in the vicinity of this fault. At the same time, it will be investigated how an earthquake that may occur during the sampling period in this region will cause a change in these resources. With the data obtained from the fault planes in the field studies, it was determined that the Edremit Fault is a normal fault with a very small right-lateral strike-slip component. It is a fault formed under the NNE-SSW extensional regime of the Edremit Fault and is still active today. It is a fault that produced a significant earthquake of 6.7 magnitude on the Edremit fault in 1944. It is known that some earthquakes occurred along the fault and in the surrounding areas during the study period. During this period, 15 earthquakes greater than 4 occurred on land and in the sea. Three of these earthquakes occurred between 6-10 January 2023, just north of the island of Lesbos (50-70 km from the sources). Edremit-Entur Thermal Hotel (Derman Spring) (E-1), Edremit-Adramis Thermal Hotel (Bostancı Village Spring) (E-2), Güre-Heat Center (G-1) and Güre-Adrina Thermal Hotel (G-2) ), and on-site measurements and sampling were made from four different sources. In February, May, September, December of 2022 and January of 2023; on-site measurements such as redox potential (Eh), salinity (NaCl), total solids (TDS), pH, electrical conductivity (EC), resistivity and temperature (T) were made, and waters were also sampled for reduction. In addition, major anion analyzes such as F, Cl, NO3, PO4, SO4, CO3 ve HCO3 were taken from hot water sources. There have been some physico-chemical changes in geothermal resources during and after the earthquakes in the north of Lesbos.