Depresyon hastalarında özkıyım davranışı ve olumsuz yaşamsal olayların merkeziliğinin incelenmesi
Investigation of suicidal behavior and the centrality of adverse life events in depression patients
- Tez No: 826935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN ALTAN SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kesitsel ve tanımlayıcı olarak tasarlanan bu araştırma depresyon tanısı konulmuş hastalarda özkıyım davranışı ve olumsuz yaşamsal olayların merkeziliğinin incelenmesi amacıyla planlandı. Araştırma Ocak 2022-Aralık 2022 tarihleri arasında, Trakya bölgesinde bulunan bir devlet hastanesinin psikiyatri kliniğinde ayaktan veya yatarak tedavi gören depresyon tanısı bulunan 84 hasta ile gerçekleştirildi. Araştırma verileri kişisel bilgi formu, Olayların Merkeziliği Ölçeği ve İntihar Davranış Ölçeği kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis-H testi, Spearman korelasyon testi ve Çoklu Linear Regresyon modellemesinden yararlanıldı. Araştırmaya katılan hastaların geçmişte yaşadıkları olumsuz yaşam olaylarını kişiliklerinin merkezinde algılama düzeylerinin ve özkıyım davranış düzeylerinin yüksek seviyede olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This cross-sectional and descriptive study was planned to examine the centrality of suicidal behavior and negative life events in patients diagnosed with depression. The research was carried out with 84 patients diagnosed with depression who were treated as outpatients or inpatients in the psychiatry clinic of a state hospital in the Thrace region between January 2022 and December 2022. Research data were collected using the personal information form, the Centrality of Events Scale, and the Suicidal Behavior Scale. Number, percentage, mean, standard deviation, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis-H test, Spearman correlation test and Multiple Linear Regression modeling were used to evaluate the data. It was determined that the patients participating in the study had a high level of perception of the negative life events they had experienced in the past at the center of their personalities and suicidal behavior levels.