Dünya'da ve türkiye'de dijitalleşme seviyelerinin endeksler bazlı olarak incelenmesi (Türkiye'ye özgü endeks önerisi)
Examining digitalization levels in the world and in türkiye based on indices (Türkiye-specific index proposal)
  1. Tez No: 826934
  2. Yazar: MUSTAFA HINÇAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇ DURMUŞ MEDENİ, DOÇ. DR. İHSAN TOLGA MEDENİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Ölçmeden yönetemeyiz. Daha önemlisi, neyi nasıl ölçtüğümüz vizyonumuzu ve koordinasyon kapasitemizi de göstermektedir. Bilgi toplumu ve dijitalleşme odaklı ölçümlerin neredeyse tamamı yabancı kaynaklıdır. Dolayısıyla, bu kaynaklarda kendi politikaları ve koşullarına göre bir yaklaşım söz konusudur. Ülkemiz, bu ihtiyacı“Millî Teknoloji Hamlesi”ile kamu politikası haline getirmiştir. Üstelik“Dijital Türkiye”kavramı kamu yönetimi ve toplum nezdinde karşılık bulmuştur. Ancak tanımlanmadığı için tüm taraflarca farklı yorumlanmaktadır. Ne, nerede, nasıl, niçin ve kim gibi temel soruların cevaplarını hala tam olarak, bütünlük içerisinde, verebilmiş değiliz. Ölçümlemelerimizin ülkemizin dahil olduğu uluslararası benzer endekslerle ilişkilendirilmesi günümüz beklentilerini ve yeniliklerini daha geniş bir perspektiften yakalama ve uluslararası endekslerle yapılan ölçümlemelerin doğrulanması imkânı sağlayacaktır. Süreci içselleştirmeden ve bir birikim oluşturmadan çıkan sıralamalar üzerinden yorum yapmak durumunda kalabiliyoruz. Netice olarak, yarının dünyasında var olabilmek için yükselmeye mecburuz ama binanın temelini de sağlam tutmalıyız. Bu kapsamda ölçüm araçlarının yani endekslerin tespiti ve uluslararası endekslerle karşılaştırılması önem arz etmektedir. Çalışmamızda nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman analizi yöntemini kullandık. Ülkemizin dijital kalkınma vizyonunun hayata geçmesine ivme kazandırmak üzere, ulusal plan ve hedefleri kapsayan, uluslararası endeksler ile konuşulan ve politika yapıcılar dahil toplumun tüm kesimlerine hitap edecek bir endeks modeli oluşturmak amaçlanmaktadır. Dünyada sıklıkla kullanılmakta olan OECD, BM, AB ve diğer bilinen endeksler incelendikten sonra Türkiye'de şu ana kadar yapılmış ya da yapılmakta olan endeksler incelenip“Türkiye'ye özel bir endeks yapısı nasıl olmalıdır?”sorusu yanıtlanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
We cannot manage without measuring. More importantly, what we measure and how we measure reflects our vision and coordination capacity. Almost all of the information society and digitalization-oriented measurements are of foreign origin. Therefore, these resources have an approach according to their own policies and conditions. Our country has made this need a public policy with the“National Technology Advance”. Moreover, the concept of“Digital Türkiye”has found a response in the presence of public administration and society. However, since it is not defined, it is interpreted differently by all parties. We still have not been able to fully and in the integrity answer the main questions of what, where, how, why and who. Associating our measurements with similar international indices which include our country, will provide the opportunity to capture today's expectations and innovations from a wider perspective and to verify the measurements made with international indices. Without internalizing the process and creating a accumatlation, we may have to comment on the resulting gradations. As a result, we have to ascend to exist in the world of tomorrow, but we must also keep the foundation of the building intact. In this context, it is important to determine measurement tools, namely indices, and to compare them with international indices. In our study, we used the document analysis, which is one of the qualitative research methods. In order to accelerate the realization of our country's digital development vision, it is aimed to create an index model that covers national plans and targets, is spoken with international indices, and will appeal to all segments of society, including policy makers. After examining the OECD, UN, EU and other known indices that are frequently used in the world, the indexes that have been made or are being made in Türkiye until now are examined and the question“How should an index structure be specific to Türkiye?”question will be tried to be answered.