Çanakkale ili park, peyzaj ve kentsel alanlarındaki afitler üzerinde beslenen parazit akarlar
Parasitic mites feeding on aphids in parks, landscapes and urban areas of Çanakkale province
- Tez No: 826941
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma Çanakkale ilindeki park, bahçe ve yeşil alanlarında bulunan afit (Hemiptera: Aphididae) familyası üzerinde beslenen ektoparazit akarların (Acari: Trombidiformes: Prostigmata) varlığının saptanması amaçıyla 2021-2022 ilkbahar ve yaz aylarında yürütülmüştür. Bu çalışmanın sonucunda Allothrombium, Balaustium, Erythraeus (Erythraeus) ve Erythraeus (Zaracarus) cinslerine ait toplam 8 tür tespit edilmiştir. Bunlar Allothrombium triticium (Zhang, 1995), Allothrombium fuliginosum (Hermann, 1804) (Trombidiidae), Erythraeus (Zaracarus) budapestensis Fain ve Ripka, 1998), Erythraeus (Zaracarus) kurdistaniensis (Khanjani & Ueckermann, 2005), Erythraeus (Erythraeus) ankaraicus (Saboori, Cobanoglu & Bayram, 2004) (Erythraeidae) ve Balaustium akrami (Noei, 2017) (Balaustium) olarak belirlenmiştir. Ayrıca Türkiye için yeni kayıt niteliği taşıyan Allothrombium shirazicum (Zhang & Rastegari, 1996) (Trombidiidae) ve Erythraeus (Zaracarus) passidonicus (Haitlinger, 2006) (Erythraeidae) türleri bu çalışma ile saptanmıştır. Trombidiidae ve Erythraeidae familyalarına ait pazarit akar türlerinin 19 farklı afit türü ile beslendiği belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar ile hem ülkemizde ve dünyada parazit akarların çeşitliliğine hem de afitler ile biyolojik mücadelede parazit akarların kullanım olanaklarının arttırılmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the spring and summer of 2021-2022 in order to determine the presence of ectoparasitic mites (Acari: Trombidiformes: Prostigmata) feeding on the aphidite (Hemiptera: Aphididae) family in parks, gardens and green areas in Çanakkale province. As a result of this study, a total of 8 species belonging to the genera Allothrombium, Balaustium, Erythraeus (Erythraeus) and Erythraeus (Zaracarus) were identified. These are Allothrombium triticium (Zhang, 1995), Allothrombium fuliginosum (Hermann, 1804) (Trombidiidae), Erythraeus (Zaracarus) budapestensis (Fain and Ripka, 1998), Erythraeus (Zaracarus) kurdistaniensis (Khanjani & Ueckermann, 2005), Erythraeus (Erythraeus) ankaraicus (Saboori, Çobanoğlu & Bayram, 2004) (Erythraeidae) and Balaustium akrami (Noei, 2017) (Balaustium). In addition, Allothrombium shirazicum (Zhang & Rastegari, 1996) (Trombidiidae) and Erythraeus (Zaracarus) passidonicus (Haitlinger, 2006) (Erythraeidae) species, which are new records for Turkey, were identified by this study. It has been determined that the parasitic mite species belonging to the families Trombidiidae and Erythraeidae feed on 19 different aphid species. With the results obtained, it is thought that it will contribute to the diversity of parasitic mites in our country and in the world and to the increase of the possibilities of using parasitic mites in biological control with aphids.