Kronik hastalığı olan çocuk annelerinin aşı tereddütü, aşı karşıtlığı düzeyleri ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Identification of vaccination hesitancy, levels of opposition to vaccination and affecting factors in mothers of children with chronic diseases
- Tez No: 826953
- Danışmanlar: PROF. DR. MELAHAT AKGÜN KOSTAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırma kronik hastalığı olan çocuk annelerinin aşılar hakkında görüş, tutum ve davranışlarını ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak, Mart 2022- Haziran 2022 tarihleri arasında Kırklareli Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Genel Polikliniğinde gerçekleştirildi. Araştırmaya çocuğu kronik hastalık tanısı almış, 18 yaş ve üzerinde, okuma yazma bilen, herhangi bir iletişim engeli olmayan, çocuğunda zihinsel yetersizlik tanısı olmayan 210 anne dahil edildi. Araştırma sonucunda annelerin Aşı Karşıtlığı Ölçeği puan ortalamaları 41,67±9,39, Pandemilerde Aşı Tereddüt Ölçeği puan ortalamaları 28,47±7,11 saptandı.
Özet (Çeviri)
The research was conducted between March 2022 and June 2022 at Kırklareli Training and Research Hospital, Child General Clinic, with the aim of determining the opinions, attitudes, and behaviors of mothers with chronically ill children regarding vaccinations and the influencing factors, using a descriptive and correlational research design. A total of 210 mothers were included in the research, whose children had been diagnosed with a chronic illness, were 18 years of age or older, literate, had no communication barriers, and whose children did not have a diagnosis of intellectual disability. As a result of the research, it was found that mothers' mean scores on the Vaccine Hesitancy Scale were 41,67±9,39, and on the Pandemic Vaccine Hesitancy Scale were 28,47±7,11.