Kronik hastalığı olan çocukların annelerinin durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri ile aşı tereddütü tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between state and trait anxiety levels and vaccine hesitancy attitudes in mothers of children with chronic illnesses
  1. Tez No: 960469
  2. Yazar: GALİP YALIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELVER GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma; kronik hastalığı olan çocukların annelerinin durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri ile aşı tereddütü tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın verileri Ağustos 2024-Nisan 2025 tarihleri arasında Gaziantep Şehir Hastanesi ve Şehitkamil Devlet Hastanesi'nde toplanmıştır. Veriler etik kurul ve kurum izinleri alındıktan sonra, veri toplama araçları ile yüz yüze görüşülerek toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between state and trait anxiety levels and vaccine hesitancy attitudes among mothers of children with chronic illnesses. Data were collected between August 2024 and April 2025 at Gaziantep City Hospital and Şehitkamil State Hospital. Following ethics committee and institutional approvals, data were gathered through face-to-face interviews using structured data collection tools.