COVID-19 salgınının çocuk acil ünitesine başvuran ebeveynlerin aşı tutumları ve 0-48 ay arası rutin bağışıklama durumu üzerine etkisi
Impact of COVID-19 outbreak on vaccination attitudes of parents admi̇tted to children's emergency deparment and routi̇ne immunication between 0-48 months
- Tez No: 766498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırma verileri; pandeminin başlangıcı olan 11 Mart 2020 ile 1 Ağustos 2021 tarihleri arasında, COVID-19 salgınınında İstanbul'daki bir üniversite hastanesinin çocuk acil ünitesine başvuran annelerin aşı tutumları ve 0-48 ay arası rutin bağışıklama durumu üzerine etkisini belirlemek amacıyla 15 Ağustos 2021 ile 1 Kasım 2021 tarihleri arasında retrospektif ve tanımlayıcı olarak toplandı. Verilerin toplanmasında; Google anket formu ve Çocukluk Çağı Aşılarına İlişkin Ebeveyn Tutumları Ölçeği (Parent Attitudes About Childhood Vaccines –PACV) kullanıldı. Verilerin analizinde lisanslı SPSS 22.0 programı kullanıldı. Sosyodemografik özellikler ile ölçek ve alt boyutlarının karşılaştırılmasında; ikili gruplar için Mann-Whitney U, ikiden fazla gruplar için Kruskall-Wallis testleri kullanıldı. Araştırma kapsamındaki annelerin %38,1'inin çocukluk dönemi aşılarıyla ilgili bilgi sahibi olmadığı, %10,6'sının aşı takviminde bulunan rutin çocukluk dönemi aşılarını çocuklarına yaptırmadığı, %18,8'inin zorunlu olmayan (ücretli) aşıları yaptırdığı, bir sonraki aşılama için annelerin %16'sınını sağlık kurumuna gitmeyeceği ve çocukluk dönemindeki rutin aşılama için sağlık kurumuna gitmeyecek annelerin çoğunlukla (%73) COVID-19 pandemisine bağlı olarak gitmeyeceği belirlendi.. Aşı tereddütü olan annelerin; çoğunlukla 18-23 yaş arasında, ilkokul mezunu, sosyo ekonomik düzeyi düşük, sosyal güvencesi olmayan ve geniş aileye sahip anneler olduğu, çocukluk dönemi aşıları ve güncel aşı takvimi hakkında bilgisi olmayan, aşıların gerekli olduğunu düşünmeyen, çocukluk dönemi rutin/rutin olmayan aşıları çocuğuna yaptırmayan, kontrollere düzenli gitmeyen ve kronik hastalığa sahip çocuğu olmayan anneler olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Research data; were collected descriptively and retrospectively between August 15 2021 and November 1 2021 to determine the impact of COVID-19 outbreak on vaccination attitudes and routine immunization status of mothers who applied to the children's emergency unit between March 11 2020 and August 1 2021. In the collection of data; The Google questionnaire form and the Parent Attitudes About Childhood Vaccines were used. The licensed SPSS 22.0 program was used to analyze the data. In comparing sociodemographic characteristics with scale and subsizes; Mann-Whitney U for binary groups and Kruskall-Wallis tests were used for more than two groups. 38,1% of the mothers in the study do not know about childhood vaccinations, 10.6% did not have their children vaccinated routinely in the vaccination calendar, 18.8% received non-essential (paid) vaccinations, 16% of mothers will not go to the health institution for the next vaccination and It was determined that most mothers (73%) who will not go to the health institution for routine vaccination in childhood would not go due to covid-19 pandemic. Mothers who are hesitant to vaccinate; it was determined that there were mothers between the ages of 18 and 23 who graduated from primary school, had low socioeconomic levels, had no social security and large family, do not know about childhood vaccinations and dont current vaccination schedule, do not think vaccinations were necessary, did not have childhood routine/non-routine vaccinations to their child, did not regularly go to checkups and did not have children with chronic diseases.