Comprehensive analysis of frequency estimation methods for electronic support systems
Elektronik destek sistemleri için frekans kestirim yöntemlerinin detaylı analizi
  1. Tez No: 826975
  2. Yazar: GAMZE CABADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Elektronik harp sistemlerinde tehdit radar frekansının elektronik destek sistemi tarafından doğru olarak tahmin edilmesi, radarın tanımlanması ve elektronik saldırıların gerçekleştirilmesi için büyük önem taşımaktadır. Frekans kestirimi için kullanılan yöntemler frekans ve zaman domeni yöntemleri şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Frekans domeninde Hızlı Fourier dönüşümü (FFT) yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Ancak, radar sinyalinin ara frekansı (IF), FFT çözünürlüğünün tam katı olmadığında, FFT hesaplamasında doğru frekans değeri elde edilemez. Bu nedenle, FFT sonucunda elde edilen frekansı iyileştirmek için literatürde frekans domeninde Jain, düzeltilmiş Jain, Quinn, geliştirilmiş Quinn, Jacobsen, Macleod, Ding, Voglewede, MI, Candan, dikdörtgen pencere tabanlı enterpolasyon ve Hanning pencere tabanlı enterpolasyon yöntemleri önerilmiştir. Zaman alanında, Dijital Anlık Frekans Ölçümü (DIFM), sinyal parametrelerinin dönme değişmezliği yoluyla tahmin edilmesi (ESPRIT) ve Çoklu Sinyal Sınıflandırması (MUSIC) yöntemleri, tehdit radar frekansını tahmin etmek için yaygın olarak kullanılan yöntemlerdir. Ancak, bu yöntemler eşzamanlı sinyallerin frekanslarını doğru tahmin edememektedirler. Eş zamanlı sinyallerde frekans tahminini iyileştirmek için literatürde Prony's ve Pisarenko's yöntemleri önerilmiştir. Bu tez çalışmasında, frekans kestiriminde kullanılan zaman ve frekans domeni yöntemleri, 100MHz ile 1000MHz arasında değişen band genişliğinde, Gauss ve Laplace gibi iki farklı gürültü varlığında analiz edilerek performansları gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, hangi frekans kestirim yönteminin hangi şartlarda kullanılabileceğine dair bulgular sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In electronic warfare systems, the correct estimation of the threat radar frequency by the electronic support system is of great importance for the identification of the radar and the realization of electronic attacks. The methods used for frequency estimation are divided into two as frequency and time domain methods. Fast Fourier transform (FFT) in the frequency domain is a widely used method. However, when the intermediate frequency (IF) of the radar signal is not an exact multiple of the FFT resolution, the correct frequency value cannot be obtained in the FFT computation. For this reason, Jain, corrected Jain, Quinn, improved Quinn, Jacobsen, Macleod, Ding, Voglewede, MI, Candan, rectangular window-based interpolation and Hanning window-based interpolation methods have been suggested in the literature to improve the frequency obtained as a result of FFT. In the time domain, Digital Instantaneous Frequency Measurement (DIFM), estimation of signal parameters via rotation invariance (ESPRIT), and Multiple Signal Classification (MUSIC) methods are commonly used to estimate threat radar frequency. However, these methods cannot accurately predict the frequencies of synchronous signals. Prony's and Pisarenko's methods have been proposed in the literature to improve frequency estimation in simultaneous signals. In this thesis, the above-mentioned time and frequency domain methods used in frequency estimation are analyzed in the presence of two different noises such as Gaussian and Laplace in a bandwidth varying between 100MHz and 1000MHz and their performances are observed. As a result, findings on which frequency estimation method can be used in which conditions are presented.