112 acil sağlık hizmetleri çalışanlarında iş yaşam kalitesi ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of the factors affecting the quality of work life of emergency medical services employees
- Tez No: 826976
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN DEMİR BARUTCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İlk ve Acil Yardım, Health Care Management, Emergency and First Aid
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık ve Biyomedikal Bilimler (Disiplinlerarası) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmada 112 acil sağlık hizmetleri çalışanlarında iş yaşam kalitesi ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki bu araştırma, Haziran–Aralık 2022 tarihleri arasında komuta kontrol merkezi ve acil sağlık hizmetleri istasyonlarında görev yapan 250 sağlık çalışanı ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak“Sosyo-Demografik Özellikler Formu”ve“Çalışanlar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi sonucunda; gelir durumu, haftalık çalışma saati, yıllık izinleri düzenli kullanma durumu, çalışma biriminde iş yükünün fazla olması durumu, nöbet öncesi ve sonrası yeteri kadar dinlenme durumu, sosyal aktivitelere katılma durumu, mevcut işinden memnun olma durumu, çalışma esnasında şiddete maruz kalma, iş kazası geçirme değişkenleri ile iş yaşam kalitesi arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık olduğu (p0,05). Bu sonuçlar doğrultusunda iş yaşam kalitesinin korunması ve geliştirilerek yükseltilmesine yönelik önlemler alınmalıdır. Alınacak bu önlemler hem iş yaşam kalitesini olumlu yönde etkileyecek hem de acil sağlık hizmetleri sunumunda kalitenin artmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the quality of work life and the factors affecting it among emergency medical services employees. This descriptive and cross-sectional study was conducted with 250 healthcare workers working at command control centers and emergency medical service stations between June and December 2022.“Socio-Demographic Characteristics Form”and“Quality of Life Scale for Employees”were used as data collection tools. The analysis of the data obtained from the study revealed that there was a statistically significant difference (p0,05) in terms of gender, marital status, place of residence, continuous use of medication, professional title, employment status, length of service in the current institution, and working in a unit suitable for education. Based on these results, measures should be taken to maintain and improve the quality of work life. These measures will not only have a positive effect on the quality of work life but also contribute to the improvement of the quality of emergency medical services.