The role of CYP24A1 gene polymorphisms in ovarian cancer
Yumurtalık kanserinde CYP24A1 gen polimorfizmlerinin rolü
- Tez No: 826974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA GULEC YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
SHAMALLAKH, R.N. Yumurtalık Kanserinde CYP24A1 Gen Polimorfizmlerinin Rolü. Yeditepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Moleküler Tıp Anabilim Dalı. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul, 2022. Yumurtalık kanseri (YK), çevresel ve kalıtsal değişikliklerin bir sonucu olarak otoimmün bir hastalık olarak kabul edilir. Diğer herhangi bir hastalık gibi, Hipovitaminozis D gibi tümör duyarlılığı riskini artıran veya azaltan birçok genetik veya çevresel faktöre sahiptir. Çalışmamız, CYP24A1 genindeki rs2248137 SNP ile yumurtalık kanseri riski arasındaki ilişkiyi göstermeyi amaçlamıştır. Kemik metabolizması ve kireçlenme, yağda çözünen bir prohormon olan D vitamini tarafından kontrol edilir. İnsan genomunun yaklaşık %3'ü, D vitamininin endokrin sistemi tarafından düzenlenir. Önceki çalışmalar, D vitamininin önemli bir kanser önleyici etkiye ve önleyici özelliklere sahip olduğunu belirlemiştir. D vitamini seviyeleri güneşe maruz kalma, diyet ve ilaçlardan etkilenir. Bazı araştırmalara göre, düşük vitamin seviyeleri yumurtalık kanseri geliştirme şansını artırabilir. CYP24A1 SNP'lerinin genotiplemesi hem yumurtalık kanseri hastalarında hem de sağlıklı kontrollerde araştırıldı. Moleküler analiz, gerçek zamanlı PCR ile yapıldı. CYP24A1 geninin rs2248137 SNP'si ile ilgili olarak, hastalar ve kontroller arasında genotipik ve alelik frekansların dağılımı önemli ölçüde farklı değildi. Araştırma sonuçlarımız rs2248137 CYP24A1'in yumurtalık kanserinde herhangi bir etki göstermediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SHAMALLAKH, R.N. The Role of CYP24A1 Gene Polymorphisms in Ovarian Cancer. Yeditepe University Health Sciences Institute, Department of Molecular Medicine. Master of Science Thesis. Istanbul, 2022. Ovarian cancer (OC) is considered as an autoimmune disease as a result of environmental and hereditary changes. Like any other disorder it has many either genetic or environmental factors that increase or reduce the risk of the tumor susceptibility such as Hypovitaminosis D. Our study aimed to indicate the association of rs2248137 SNP in CYP24A1 gene and ovarian cancer risk. Bone metabolism and calcim are controlled by vitamin D, a prohormone that is fat-soluble. About 3% of the genome of human is regulated by the endocrine system of vitamin D. Previous studies identified that vitamin D to have considerable anti-cancer action and preventative properties. Vitamin D levels are influenced by sun exposure, diet, and medications. Low levels of the vitamin may raise the chance of developing ovarian cancer, according to some research. Genotyping of CYP24A1 SNPs was investigated both in ovarian cancer patients and in healthy controls. Molecular analysis was performed by real-time PCR. The distribution of genotypic and allelic frequencies was not significantly different between patients and controls regarding rs2248137 SNP of CYP24A1 gene. Our research results indicate that rs2248137 CYP24A1 doesn't show any effects in ovarian cancer.