Mogan Gölü Havzası (Ankara) yüzey ve yeraltı sularının kararlı izotop içeriklerinin (δ18o ve δ2h) incelenmesi
Investigation of the stable isotopic compositions (δ18o and δ2h) of the surface waters and groundwaters in Mogan Lake Basin (Ankara)
- Tez No: 826978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Mogan Gölü Havzası'nda bulunan yüzey ve yeraltı sularının δ18O ve δ2H içeriklerinin belirlenmesi, havzaya düşen yağışın izotopik içeriğinin yıl içerisindeki değişimi ile su örneklerinin δ18O ve δ2H içeriklerinin mevsimsel değişimleri arasındaki ilişkinin ortaya konması, yeraltı sularının beslenim yüksekliklerinin belirlenmesi ve Mogan Gölü ile bu gölü besleyen derelerin δ18O ve δ2H içerikleri üzerindeki buharlaşma etkisinin mevsimsel olarak ortaya konmasıdır. Yağışlı ve kurak dönemde arazi çalışmalarında pH, EC, çözünmüş oksijen, sıcaklık gibi fizikokimyasal parametreler yerinde ölçülmüştür. Kurak dönemde tüm su noktaları için δ18O içerikleri 3.13‰ ile -14.21‰ arasında değişirken, δ2H içerikleri 1.48‰ ile -99.11 ‰ arasında değişmiştir. Tüm veriler birlikte değerlendirildiğinde tez sahasında örneklenen yüzey sularının farklı mevsimlerde farklı oranlarda buharlaşma etkisinde olduğu; yeraltı suyu noktalarının farklı yüksekliklerden beslendiği ve farklı dolaşım sürelerine sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca derin yeraltı suyu kuyularında oldukça derin dolaşımlı bir yeraltı suyu sisteminin varlığı tespit edilmiştir. Bu sistemin günümüz iklim koşullarından daha soğuk olan farklı dönemlerde beslenmiş olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the stable isotope compositions (δ18O- δ2H) of surface and ground waters in the Mogan Lake Basin, to reveal the relationship between the variations in the δ18O- δ2H composition of the precipitation during the year and the seasonal changes in the δ18O- δ2H composition of the water samples, to determine the recharge elevations of the groundwater samples and to put forward the seasonal effect of evaporation on the stable isotope compositions of Mogan Lake and the streams feeding this lake. Physicochemical parameters such as pH, EC, dissolved oxygen and temperature were measured in-situ during field studies in both wet and dry periods. During the dry period, δ18O compositions of all the samples ranged from 3.13‰ to -14.21‰, while δ2H compositions ranged from 1.48‰ to -99.11‰. When all the data are evaluated together, it has been determined that the surface waters sampled in the thesis area show evaporation effects, at different rates in different seasons. Moreover, groundwater points sampled at the site have different recharge elevations and most probably have different groundwater residence times. In addition, the presence of a deep circulating groundwater system has been detected in some of the deep wells. It is thought that this system may have been recharged in cooler periods than today's climatic conditions.