Development of shear link model for nonlinear analysis in OpenSees
OpenSees yazılımında doğrusal olmayan analiz için bağ kirişi modelinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 826983
  2. Yazar: DOĞUKAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AFŞİN SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
OpenSees, yapısal sistemlerin deprem yükleri altında tepkisini modellemek için geliştirilmiş güçlü bir yazılımdır. Bu tezde, çelik bağ kirişlerin OpenSees yazılımında çerçeve elemanı olarak modellenmesi gerçekleştirilmiş ve bu modelde hazır bulunabilen malzeme özellikleri ile genel yükleme ve sınır şartları altında doğrusal olmayan davranışı gerçekçi olarak tanımlanmıştır. Bu tezde yapılan çalışma, çelik bağ kirişinin elastik olmayan tepki analizine katkıda bulunmuştur. Başlangıçta, OpenSees kütüphanesi ve daha önce gerçekleştirilen bağ kirişinin doğrusal olmayan davranışıyla ilgili çalışmalar incelenmiştir. Literatürde belirlenen boşluklara dayanarak geliştirmeler iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk geliştirme, OpenSees kütüphanesine yeni bir kesit modelinin eklenmesidir. OpenSees yazılımının fiber kesit analizinde, kesme ve moment birbirinden bağımsız çalışmaktadır. Bu sorunu aşmak için, kesme ve momentin bağımlı çalışmasını sağlayan ve kesitin tamamı boyunca daha iyi kesme gerilimi dağılımı sağlayan yeni bir I kesiti tanımlanmıştır. İkinci geliştirme, bir malzeme modelinin OpenSees kütüphanesine entegre edilmesini içerir. Bu malzeme modeli kesme ve momentin bağımlı davranışını destekler ve kesme bağlantılarının çevrimsel davranışının incelenmesinde kritik bir olgu olan Bauschinger etkisini hesaba katar. Her iki gelişme de çalışmada test edilip onaylanmıştır. OpenSees'de geliştirilen model, karmaşık çelik yapıların elastik olmayan tepki analizi için çok değerlidir.
Özet (Çeviri)
OpenSees is a powerful tool for simulating the response of structural systems subjected to earthquake loadings. This thesis presents the development of a frame element in OpenSees for the nonlinear analysis of steel shear links, where the model is applicable under general loading and boundary conditions using readily available material properties. The study conducted in this thesis contributes to the analysis of inelastic responses to steel shear links. Initially, the OpenSees repository and previously conducted studies related to the nonlinear behavior of steel shear links are investigated. Based on the identified gaps in the literature, developments are carried out in two steps. The first development is the addition of the new section model in the OpenSees library. Coupled behavior of shear and moment does not supported by the fiber section analysis of the OpenSees software. To overcome that, a new wide-flange section is defined that accounts for coupled behavior with better shear stress distribution throughout the section. The second advancement involves the incorporation of a material model into the OpenSees library. This material model supports coupled behavior and takes into account the Bauschinger effect, a crucial phenomenon in the cyclic analysis of shear links. Both of these developments are tested and verified in the study. The model developed in OpenSees is very valuable for inelastic response analysis in complex steel structures.