Algoritma ile yapay zeka yöntemini kullanarak deprem tahmini
Earthquake prediction using artificial intelligence method with algorithm
  1. Tez No: 826994
  2. Yazar: TURGUT PURA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PERİ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Depremler, genel tanımıyla bir doğa olaydır. Bu doğa olayı, önemli hasarlara, can kaybına ve diğer ekonomik etkilere yol açabilen bir felaket olabilmektedir. Deprem gibi doğa olaylarını önceden tahmin etme olasılığı, bahsedilen sebepleri en aza indirecektir. Bu çalışmada, veri toplama, işleme ve değerlendirme süreçleri gerçekleştirilmiştir. Depremlerin tahmin edilmesi için veri setleri hazırlanmıştır. Veri setleri, RNN (tekrarlayan sinir ağı) yöntemi kullanılarak deprem tahmini yapılmıştır. Bu çalışma, 1990-2022 yılları arasında Türkiye sınırları içinde yer alan Düzce iline ait 3.0 ve üzeri büyüklükteki depremlere ait sismik veriler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Yöntemin öğrenme potansiyelini artırmak ve gerçek deprem büyüklüğüne yakın sonuçlar ortaya koymak için depremin, b ve d değerleri hesaplanmıştır. Ayrıca elde edilen sonuçlara, Ay ile Dünya arasındaki mesafe verilerinin dahil edilmesiyle performansın önemli ölçüde artırılabileceği gösterilmiştir. Türkiye'nin belirli bir zaman aralığında depremlerin tespit edilmesi, yapay sinir ağları kullanılarak depremle ilgili sismik verilerin sınıflandırılması ve gelecekteki tahminlerin üretilmesi, bu çalışmanın önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Earthquakes are natural events by their general definition. This natural event can be a disaster causing significant damage, loss of life, and other economic effects. The possibility of predicting a natural event like an earthquake will minimize the mentioned reasons. In this study, data collection, processing, and evaluation were conducted. Earthquake forecasting was performed using the data and the RNN (Recurrent Neural Network) method. This study was carried out on seismic data with a magnitude of 3.0 and above belonging to Düzce Province between 1990 and 2022. To increase the learning potential of the method and to achieve results closer to the actual earthquake magnitude, the b and d values of the earthquake were calculated. Additionally, the results showed that the performance could be significantly improved by incorporating data regarding the distance between the Moon and the Earth. The detection of earthquakes within a specific time interval in regions of Turkey, the classification of earthquake-related seismic data using artificial neural networks, and the generation of predictions for the future highlight the importance of this study.