Mimarlıkta biyofili olgusu ve ofis mekânlarının biyofilik tasarlanması
Biophilia concept in architecture and biophilic design of office spaces
  1. Tez No: 826996
  2. Yazar: NEVAL BİLEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
İnsanların doğal çevreyle olan etkileşimi, insan sağlığı ve refahı için oldukça önemlidir. Modern çevreyi meydana getiren tasarım anlayışı; insanların doğal çevreden uzaklaşmasına, stresli ve kapalı ortamlarda daha fazla zaman geçirmesine neden olmuştur. Günümüzde çalışma hayatı, bireylerin yaşamının genellikle büyük bir kısmını kapsamaktadır. Ofisler, modern yaşamın bir gerçeği haline gelen çalışma hayatında önemli bir rol oynamaktadır. İnsanlar, genellikle haftanın büyük bir bölümünü kapalı iş yerlerinde geçirerek, burada mesleki hedeflerine yönelik çalışmalarını sürdürmektedirler. Yoğun insan trafiği yaşanan, doğal çevreden izole edilmiş kapalı alanlar sıklıkla stresli ve rahatsız edici ortam olarak algılanmaktadır. Bu tip alanlarda uzun vakitler geçirmenin insan üzerinde oluşturduğu psikolojik sorunlara bir de iç mekânda havalandırma ve iklimlendirme koşullarının ideal düzeylerde sağlanamaması sonucu oluşan fiziksel sorunlar eklenmektedir. Yapılı çevrede doğanın pozitif etkilerinin sürdürülebilirliği fikrine dayanan biyofilik tasarım yaklaşımı; insan hayatının büyük bir kısmının geçtiği kapalı alanlarda modern yaşamın kaosundan kaynaklanan sorunları minimuma indirgeyerek bireyin yaşam kalitesini artırmayı hedeflemektedir. Çalışmanın amacı, biyofilik tasarım ögeleri kullanılarak doğaya ve insan psikolojisine duyarlı ne tür tasarım stratejileri geliştirilebileceğini, biyofilik tasarım uygulamalarının günümüz ihtiyaçları doğrultusunda ofis mekânlarına ne şekilde aktarılabileceğini araştırmaktır. Çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi ve betimsel analiz yöntemi kullanılarak hazırlanmıştır. Çalışma kapsamında ise güçlü biyofilik tasarım unsuru barındırdığı öngörülen ofis mekânları araştırılmış, Browning vd. (2014) tarafından belirlenen 14 maddelik biyofilik tasarım ilkelerinin uygulanışı yönünden değerlendirilmiştir. Ofis ve çalışma mekânlarını biyofilik tasarım yaklaşımıyla tasarlamanın, bireyin yaşam kalitesini artırma, iyi olma halinin devamlılığına katkı sağlama aynı zamanda mutlu ve başarılı toplumlar oluşturma noktasında önem taşıdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Human interaction with the natural environment is very important for human health and well-being. The design approach that creates the modern environment has caused people to move away from the natural environment and spend more time in stressful and indoor environments. Today, working life generally covers a large part of individuals' lives. Offices play an important role in working life, which has become a reality of modern life. People generally spend most of the week in closed workplaces, where they continue to work towards their professional goals. Indoor areas with heavy human traffic and isolated from the natural environment are often perceived as stressful and disturbing environments. In addition to the psychological problems caused by spending a long time in such areas, physical problems are added as a result of the fact that the ventilation and air conditioning conditions in the interior are not provided at ideal levels. Biophilic design approach based on the idea of sustainability of the positive effects of nature in the built environment aims to increase the quality of individuals' lives by minimizing the problems arising from the chaos of modern life in closed areas where most of human life passes. The aim of the study is to investigate what kind of design strategies sensitive to nature and human psychology can be developed by using biophilic design elements and how biophilic design applications can be transferred to office spaces in line with today's needs. The study was prepared using document analysis and descriptive analysis methods which are qualitative research methods. Within the scope of the study, office spaces that were predicted to contain a strong biophilic design element were investigated, Browning et al. (2014). It was evaluated in terms of the application of the biophilic design principles of 14 items. It has been concluded that designing offices and workspaces with a biophilic design approach is important in terms of increasing the quality of individuals' lives, contributing to the continuity of well-being and creating happy and successful societies at the same time.