2021 Dünya Güreş Şampiyonası Madalya müsabakalarında kullanılan tekniklerin analizleri
Analysis of the techniques used in the 2021 World Wrestling Championship Medal competitions
  1. Tez No: 827015
  2. Yazar: TURHAN ARSLANTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı 2021 Dünya Güreş Şampiyonasında Kullanılan Tekniklerin Analizleri sonucunda kadınlar ile erkekler arasında farklı değişkenleri incelemektir. Araştırmanın evrenini, Büyükler Dünya Güreş Şampiyonası'na katılan elit sporcuların müsabakaları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi; erkekler serbest ve kadınlar serbest stilde yapılan, olimpik sıkletlerdeki, 12 final, 24 bronz ve toplam 36 madalya müsabakalarından oluşmaktadır. Araştırmada, erkeklerde ve kadınlarda olimpik sıkletlerde, final ve bronz madalya müsabakaları ayrı ayrı analiz edilmiştir. Araştırmanın tipi, 'niceliksel' (quantitative) ve retrospektif'dir. İstatiksel yöntem ve veri toplama aracı olarak, posiscope ve posixplore bilgisayar analiz programları kullanılmıştır. Veriler tablo ve grafik yöntemi ile sunulmuştur. Yapılan Çalışmada, 2021 Dünya Güreş Şampiyonası Madalya Müsabakalarında Kullanılan Tekniklerin Analizleri neticesinde kadınlarda final ve bronz madalya müsabakalarında en çok kullanılan teknik (37 defa) %18,4 oranında tek dalma olup, bu tekniğin başarı oranı %27' dir. Erkeklerde final ve bronz madalya müsabakalarında en çok kullanılan teknik (63 defa) %20,9 oranında tek dalma olup, bu tekniğin başarı oranı %24,4' tür. Kadınlarda (53 defa) %62,4 oranında 2 puan alınırken, erkeklerde (61 defa) %63,5 oranında 2 puan alınmıştır. Kadınlarda 33, erkeklerde 31 teknik çeşidi ortaya çıkmıştır. Kadınlarda tekniklerin %53,2' si sağdan, %46,8'i soldan yapılırken, erkelerde %68,9' u sağdan, %31,1 soldan uygulanmıştır. Kadınlarda toplamda 163 puan alınırken, erkeklerde 161 puan alınmıştır. Kadınlarda %22,2 oranında 4 tuş, %27,8 oranında 5 kez teknik üstünlük ve %50 oranında 9 maç sayı ile sonuçlanmıştır. Erkeklerde ise %5,6 oranında 1 tuş, %11,2 oranında 2 teknik üstünlük ve %83,3 oranında 15 sayı ile maç sonuçlanmıştır. Kadınlarda 6 kez, erkeklerde 11 kez pasivite uygulanmıştır. Çalışmamızda, kadınlar ile erkekler arasında en çok kullanılan teknik, teknik çeşitliliği ve en çok alınan puan istatistiğinde farklılık gözlenmezken; yön, pasivite ve galibiyet şekillerinde farklılıklar gözlenmiştir. Çalışmamızın analizlerine bakıldığında kadınlar ile erkekler arasında farklılıklar gözlemlenmiştir. Kadın güreşçilerin eksik ve güçlü yönlerinin özel antrenman modelleri ile geliştirilmesine bu çalışmamızın olanak sağlayacağı düşünülmüştür.“”
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine different variables between men and women as a result of the Analysis of the Techniques Used in the 2021 World Wrestling Championships. The universe of the research consists of the competitions of elite athletes participating in the Senior World Wrestling Championship. The sample of the research; It consists of 12 finals, 24 bronze and 36 medal competitions in the Olympic weight category, held in men's freestyle and women's freestyle. In the research, the final and bronze medal competitions in the men's and women's olympic weights were analyzed separately. The type of research is 'quantitative' and 'retrospective'. As statistical method and data collection tool, posiscope and posixplore computer analysis programs were used. The data are presented with table and graphic method. In the study, the most used technique (37 times) in women's final and bronze medal competitions is single diving with a rate of 18.4%, and the success rate of this technique is 27%. In men's final and bronze medal competitions, the most used technique (63 times) is single diving with a rate of 20.9%, and the success rate of this technique is 24.4%. While 2 points were taken at the rate of 62.4% in women (53 times), 2 points were taken in the rate of 63.5% in men (61 times). 33 techniques for women and 31 for men have emerged. While 53.2% of the techniques were performed on the right, 46.8% on the left in women, 68.9% on the right and 31.1% on the left in men. While a total of 163 points were obtained for females, 161 points were obtained for males. In women, 22.2% scored 4 keys, 27.8% scored 5 times, and 50% scored 9 matches. In men, the match was concluded with 1 button at a rate of 5.6%, 2 technical superiorities at a rate of 11.2% and 15 points at a rate of 83.3%. Passivity was applied 6 times in women and 11 times in men. In our study, while there was no difference in the most commonly used technique, technique variety and the highest score statistics between women and men; There were differences in direction, passivity and winning styles. Considering the analyzes of our study, differences were observed between men and women. It is thought that this study will enable us to develop the deficiencies and strengths of female wrestlers with special training models.